У Євросоюзі висловили жаль щодо заяви Ірану про вихід зі Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) відносно своєї атомної програми. У ЄС заявили про те, що готові докласти зусиль для деескалації напруги, яка виникла після вбивства в Іраку іранського генерала Касема Сулеймані. Таку позицію висловили офіційні особи Європейського союзу 6 січня.
"Глибоко жалкую з приводу останньої заяви Ірану щодо СВПД. Як завжди, ми покладаємося на верифікацію МАГАТЕ. Повне виконання ядерної угоди всіма (сторонами) є зараз більш важливим, ніж будь-коли раніше, для регіональної стабільності та глобальної безпеки. Я буду продовжувати працювати з усіма учасниками у пошуку шляху вперед", - написав у Twitter високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель.
Про вихід Ірану з ядерної угоди висловився і речник Європейського союзу із закордонних справ політики безпеки Пітер Стано.
"Це в наших інтересах, як європейців, продовжити дію цієї угоди. Вона є основою архітектури нерозповсюдження та дуже важливим досягненням міжнародної дипломатії, яке може принести результат, якщо всі учасники дотримуватимуться цієї угоди. Для нас дійсно дуже прикро бачити заяву Ірану. Всі міжнародні учасники СВПД висловили жаль з цього приводу. Але при цьому ми маємо покладатися на доповідь МАГАТЕ, на верифікацію усього що робить Іран та як він виконує власні зобов'язання", - зазначив Стано.
За його словами, будь-які кроки щодо запровадження санкцій проти Ірану або їх послаблення для деескалації ситуації ЄС зробить лише після оцінки МАГАТЕ, у якої є повноваження для такої доповіді.
Окрім того, Стано зазначив, що під час телефонної розмови Жозеп Боррель та міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Зариф підтвердили важливість продовження співпраці в рамках ядерної угоди та виконання її положень на "всіх політичних рівнях".
У ЄС також підтвердили той факт, що запросили голову іранського МЗС відвідати Брюссель для продовження діалогу з метою деескалації ситуації.
"Високий представник ЄС зробив таке запрошення. Зараз від іранської сторони залежить, як на нього реагувати. Як ми розуміємо, з обох сторін існує зацікавленість у продовжені контакту", - зауважив речник ЄС.
Стано зауважив, що переговори щодо такого візиту можуть стосуватися не лише СВПД, але й "повного пакету" проблем навколо ситуації, яка склалася. Спікер підтвердив, що зараз відбувається велика кількість дипломатичних контактів, у тому числі консультацій з країнами ЄС, які присвячені пошуку відповіді на поточну напругу.
"Зараз ситуація змінюється щогодини, і мета всіх цих зусиль – досягти деескалації", - підкреслив Пітер Стано.
6 січня влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від домовленостей щодо Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) відносно своєї атомної програми. СВПД був підписаний ІРІ і "шісткою" в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.
В ніч на 3 січня американські війська завдали авіаудар по аеропорту Багдада, в результаті якого загинув командувач спецпідрозділом "Кудс" Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Ірану Касем Сулеймані. Ця атака стала відповіддю на напад підтримуваних Іраном шиїтських збройних угруповань на посольство США в Іраку.
Верховний лідер Ірану аятолла Хаменеї пообіцяв помститися Сполученим Штатам Америки за вбивство Сулеймані. У свою чергу президент США Дональд Трамп натякнув владі Ірану можливість проведення переговорів.
Детальніше про наслідки ліквідації іранського генерала і сценаріїв розвитку ситуації на Близькому Сході читайте в матеріалі Віталія Федянина "Бій Трампа з "Тінню".