У стародавньому храмі у Перу виявлено рідкісний артефакт - оперений щит

Поділитися
У стародавньому храмі у Перу виявлено рідкісний артефакт - оперений щит © berkeley.academia.edu
Перш ніж археологи доторкнулися до таємничого артефакту, предмет спочивав всередині ізольованого приміщення щонайменше 1300 років. Знахідка за оцінками фахівців належить до доколумбової цивілізації моче.

Строкатий щит, прикрашений пір'ям, виявлено у древньому храмі на заході Перу. Перш ніж археологи доторкнулися до таємничого артефакту, предмет спочивав всередині ізольованого приміщення щонайменше тринадцять століть. Знахідка була зроблена на території археологічного комплексу Панамарка (Pañamarca) і за оцінками фахівців належить до доколумбової цивілізації моче.

Щит має досить скромні розміри - всього 25 сантиметрів у діаметрі, що вкупі з декоративною обробкою у вигляді червоно-коричневої тканини і жовтого пір'я натякає на його ритуальне призначення.

Вік оперенного щита становить не менше 1300 років (фото Lisa Trever/University of California Berkeley). "Цілком можливо, що такі щити використовувалися для "бойових" обрядів, які нагадували гладіаторські бої у Стародавньому Римі", - розповідає професор Ліза Тревер (Lisa Trever) з Каліфорнійського університету у Берклі.

Схожий, але трохи більший щит (43 сантиметри у діаметрі) раніше був виявлений на території Храму Місяця на півночі Перу. Дослідники відзначають, що подібні предмети зустрічаються вкрай рідко.

- У стародавньому центрі у Перу знесли бульдозерами піраміду віком 4 тисячі років

Новий артефакт знаходився біля стіни на узвишші, що нагадує вівтар. Глуха зала, де був знайдений артефакт, була запечатана - вчені вважають, навмисне. Згідно з основною версією, пізніше, після того як священне приміщення закрили, над ним був споруджений новий, більш просторий храм.

Примітно, що безпосередньо над вівтарем на стінах розташовані фрески з зображеннями надприродних істот. Один "монстр" є сумішшю равликів і кішки, а інший - якимось ігуаноподібним чудовиськом. До речі, археологи вже не вперше зустрічають цих фантастичних створінь разом.


Фрески з зображеннями ігуаноподібної істоти (ліворуч) і монстра з рисами равлики та кішки (фото Lisa Trever/University of California Berkeley).

"Ми знаємо, що моче полюбляли всілякі метафори за участю тварин, - говорить професор Трэвер. - Пір'я, яким оздоблено щит, належать одному з видів неотропічних папуг, існує версія, що воїн, озброєний таким щитом, символізував людину-птаха".

Наразі на щиті залишилося не більше десятка пір'їн, але, судячи з усього, раніше їх було набагато більше. Дослідники вважають, що пір'я на щиті утворювало кілька концентричних кіл жовтого кольору.

Вчені відзначають ще одну цікаву особливість: неотропічні папуги не мешкають на території регіону Анкаш, де виявлено щит, а значить, аборигенам доводилося привозити самих птахів, або їхнє пір'я з протилежного боку Анд, тобто з області, що є частиною басейну Амазонки. !zn

Читайте також:

Українські вчені підняли амфори з стародавнього корабеля, затонулого у Чорному морі

У Британії археологи виявили древні "зали мерців", на тисячоліття старші за Стоунхендж

Під Коростенем знайдено прикраси часів княгині Ольги

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі