У США заявили про поліпшення умов для мирних переговорів з "Талібаном"

Поділитися
У США заявили про поліпшення умов для мирних переговорів з "Талібан" виступає за прямі переговори з США © © European Council
Експерти стурбовані тим, що у США недостатньо дипломатичних ресурсів для переговорів з "Талібаном"

Генерал США Джон Ніколсон відзначив поліпшення ситуації щодо мирних переговорів Афганістані, зазначивши, що США знаходяться в стані допомогти досягти на переговорах необхідного рішення, повідомляє The Wall Street Journal.

Командувач збройними силами США в Афганістані заявив, що перспективи примирення між афганцями і "Талібаном" поліпшуються, хоча колишні офіційні особи та експерти стурбовані тим, що дипломатичні ресурси США для переговорів недостатні.

Комплексну пропозицію президента Афганістану Ашрафа Гані в кінці минулого місяця разом з недавнім запитом "Талібану" про переговори з США, співпали за часом нової військової компанії США і їх союзників в Афганістані.

"Ми маємо ситуацію, коли мета нашої військової компанії і примирення знаходяться в одному полі, так що це важливо", - заявив Джон Ніколсон

Однак, у колишніх посадових осіб та експертів виникли питання з приводу готовності й можливостей Вашингтона вести переговори. Вони посилаються на рішення колишнього держсекретаря США Рекса Тіллерсона про усунення посади старшого посланника по Афганістану і Пакистану в минулому році.

"Якщо б була перспектива реальних переговорів, то США необхідно було б мати представника на даній посаді на постійній основі",- сказала Лорел Міллер, яка до 2017 року займала посаду спеціального представника Держдепартаменту з Афганістану та Пакистану. "Той факт, що зараз немає такого представника, говорить про те, що мирні переговори не в пріоритеті або ж, що цей процес ще не запущений".

Відсторонення Тіллерсона у вівторок з поста держсекретаря додала нову перешкоду до дипломатичних перспектив в Афганістані. Дональд Трамп звільнив Рекса Тіллерсона і призначив главу ЦРУ Майка Помпео на його місце. Помпео, в свою чергу підтвердив, що призначить своїх старших помічників і організу дипломатичні зусилля США.

Переговори про політичне врегулювання в 16-річній війні відбуваються, оскільки президент Афганістану зіткнеться з національними виборами в кінці цього року. Це також відбувається через тиск США, яка прагне продемонструвати прогрес в Афганістані у зв'язку з новою стратегією Трампа. Анонсована в минулому серпні стратегія передбачає перекидання військ і не вивід їх з Афганістану поки ситуація не покращиться. Восени минулого року Трамп відправив 4 тисячі додаткових військ на допомогу вже розгорненого 10-тисячного контингенту в Афганістані.

"Талібан" офіційно не відреагував на пропозицію про мирні переговори Ашрафа Гані, але такий крок президента Афганістану Ніколсон назвав позитивним. Однак, минулого місяця "Талібан" опублікував відкритий лист, в якому закликав США до переговорів. Але американські офіційні особи наполягають на тому, що будь-яке врегулювання повинне вестися під керівництвом Кабула.

Між тим, деякі частини руху "Талібан" перебувають у розколі, заявив міністр оборони США Джим Маттіс під час дводенного візиту в Афганістан на цьому тижні.

"Всі війни колись закінчуються", - сказав Маттіс. "Ви не хочете упускати цю можливість, тому що ви не були готові до неї, тому ви хочете тримати двері відчиненими".

Крім спеціального посланця, в Держдепі є ряд інших посад відповідальних за Афганістан. Новий посол США в Кабулі Джон Басс добре підготовлений фахівець, але має мало досвіду в афганських справах. Аліса Уеллс, головний заступник помічника секретаря по Південній і Центральній Азії, входить до числа посадових осіб, які будуть керувати зусиллями США по досягненню дипломатичного врегулювання з талібами.

Колишній спеціальний представник Лорел Міллер заявила, що для складних переговорів потрібні "пріоритетне забезпечення ресурсами дипломатичних зусиль".

"Справа не тільки в тому, щоб в Держдепартаменті працювало кілька людей", - сказала вона. "У них повинна бути ясна політична підтримка".

Посадові особи Держдепартаменту наполягали на тому, що у них достатньо людського ресурсу для підтримки мирних переговорів.

"В рамках Південно-Азіатської стратегії Державний департамент добре розташований для виконання нашої дипломатичної місії у Вашингтоні, Афганістані, Пакистані", - сказав представник Держдепартаменту у своїй заяві. "Ми як і раніше дуже активно підтримуємо афганський уряд дипломатично і у військовому плані, а також продовжуємо нашу участь у досягненні міцного політичного врегулювання конфлікту".

Інші експерти з афганського конфлікту заявили, що США більше робить ставку на військову силу, ніж на дипломатичні зусилля.

"У нас є набагато більше ясності стосовно військової частини, ніж з переговорів", - сказав Ендрю Уайлдер, віце-президент азіатських програм в Інституті миру США. "Щоб дійсно просунутися вперед, необхідно більше уваги дипломатичним зусиллям в питанні афганських мирних переговорів".

Інші країни та народи в регіоні не будуть бачити в США надійного партнера в мирних переговорах, до тих пір, поки США не буде інвестувати свої зусилля в цивільному руслі, а не тільки у військовому для переговорів з талібами.

"Я не думаю, що в регіоні є тверда віра в те, що ми хочемо політично узгодженого закінчення війни", - сказав Вайлдер.

Враховуючи складну обстановку в Афганістані і труднощі ведення переговорів з неурядовим угрупованням, ймовірність того, що Кабул виграє від дипломатичної стратегії США вкрай мала. Про це сказав колишній полковник ВПС США Ерік Гопнер, в даний час працює науковим співробітником в аналітичному центру інституту Cato.

"Якщо ви стверджуєте, що нам потрібно спробувати, тоді збільшення дипломатичних зусиль має сенс", сказав Гопнер. "Але немає причин очікувати політичного врегулювання із-за притулків талібів на кордоні Афганістану і Пакистану, ці люди завжди будуть "за" потоки доходів від заколотів, із-за некомпетентності сил безпеки і корумпованого уряду".

Раніше, президент Афганістану Ашраф Гані запропонував "Талібану" мирні переговори без попередніх умов у минулому місяці. Офіційні особи США побачили в цьому велику мирну ініціативу з боку Кабула.

Нагадаємо, що під контролем "Талібану" все ще знаходиться більша частина території країни, вони продовжують атакувати військовослужбовців Збройних сил Афганістану і взяли на себе відповідальність за два великі теракти в Кабулі у минулому місяці, у яких були вбиті або поранені сотні цивільних осіб.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі