Асистент із питань розвідки та досліджень державного секретаря США Мортон Абрамовіц написав доповідь своєму керівникові Джорджу Шульцу за шість днів після аварії, 2 травня.
У звіті йдеться, зокрема, про ліквідацію пожежі, яка виникла після вибуху реактора, і кількість людей на денній і нічній змінах, виходячи з чого у розвідці намагаються оцінити кількість загиблих.
"На нічній зміні чергують 25-35 людей. Кількість людей біля реактора вдень могла налічувати до 200, а вночі – 50-70, адже 3-й та 4-й енергоблоки розташовані близько один до одного", - йдеться у документі.
У ньому ж наголошується, що вночі 26 квітня у безпосередній близькості до зруйнованого вибухом реактора могли знаходитися близько 100 осіб. З огляду на масштаби руйнування, у розвідці припускають, що всі, хто був поблизу 4-го енергоблоку ЧАЕС, загинули.
"На знімках видно пожежні бригади біля реактора, це значить, що для реагування були залучені додаткові ресурси", - цитує звіт "Новое время".
Зважаючи на серйозність аварії, у розвідці США повідомляють, що були впевнені, що негайна евакуація вже була оголошена, але її не відбулось.
Нагадаємо, 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.
Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії.
Через катастрофу із сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. Також до кінця 1986 року було евакуйовано близько 116 тисяч жителів зі 188 населених пунктів, що потрапили в "зону відчуження". Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним "саркофагом".
Дані про загиблих під час Чорнобильської катастрофи дуже відрізняються. Найбільше постраждали працівники станції, а також рятувальники. Більшість з них отримали смертельні дози опромінення. Ще 600 тисяч ліквідаторів наслідків катастрофи отримали серйозні дози опромінення.