У США прокурори розслідують, чи порушував особистий адвокат президента Дональда Трампа Руді Джуліані закони про лобіювання у своїх справах в Україні. Про це повідомляє видання The New York Times з посиланням на два інформованих джерела.
Зазначається, що слідчі вивчають дії Джуліані проти колишнього американського посла в Україні Марі Йованович. Навесні вона була відкликана з Києва в рамках більш широкої кампанії Трампа щодо тиску на Україну, пише NYT.
Розслідування щодо Джуліані пов'язано зі справою проти двох його соратників, які були заарештовані цього тижня за звинуваченням у порушенні правил фінансування виборчих кампаній – Ігоря Фрумана і Лева Парнаса. Їм було пред'явлено звинувачення в тому, що вони направляли незаконні пожертвування конгресмену, який повинен був допомогти усунути Йованович.
За даними видання, Джуліані заперечував зазначені правопорушення, але визнав, що він і його партнери працювали з українськими прокурорами для збору інформації проти Йованович та інших, включаючи колишнього віцепрезидента Джо Байдена і його сина Хантера. Адвокат поділився матеріалами з американськими урядовими чиновниками і дружнім до Трампа оглядачем, щоб нашкодити послу.
Федеральний закон вимагає, щоб американські громадяни повідомляли Міністерству юстиції про будь-які контакти з урядом або ЗМІ в Сполучених Штатах за вказівкою або запитом іноземних політиків або чиновників, незалежно від того, чи платять вони за представництво. Останніми роками співробітники правоохоронних органів США чітко дали зрозуміти, що прихований іноземний вплив представляє таку ж велику загрозу для країни, як і шпигуни, які намагаються вкрасти урядові секрети, йдеться в матеріалі.
У свою чергу Джуліані заявив, що у федеральних прокурорів немає підстав звинувачувати його в подібних порушеннях, тому що він діяв від імені Трампа, а не генпрокурора України Юрія Луценка, коли збирав інформацію про Йованович та інших, і передав це американському уряду та ЗМІ.
Нагадаємо, що в п'ятницю Йованович повідомила слідчим у процедурі імпічменту, що Трамп кілька місяців вимагав її відкликання з Києва, хоча Державний департамент США зазначав, що вона "не зробила нічого поганого".
Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президент США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив мемограму їхньої липневої телефонної розмови. Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
Детальніше про ситуацію, що склалася читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Як в Америці оголошують імпічмент" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".