Президент Румунії Клаус Іоганіс у понеділок, 9 липня, підписав указ про звільнення із займаної посади Лаури Кодрути Кьовеші, яка прославилася, як непримиренний борець з корупцією в країні, і проти звільнення якої у Румунії масово протестували, повідомляє "Настоящее время".
Іоганіс був категорично проти відставки Кьовеші, але її голови вимагала соціал-демократична партія, яка контролює уряд і особисто міністр юстиції Румунії Тудорел Тоадер, який, серед іншого, звинувачував Кьовеші у зловживанні своїми повноваженнями, зокрема використання незаконної прослушки.
У цьому конфлікті президент узяв бік прокурора, однак кілька днів тому Конституційний суд, на рішення якого, скоріше за все, вплинули соціал-демократи, зобов'язав президента звільнити прокурора за поданням Тоадера. Одночасно партія соціал-демократів почала обговорювати процедуру імпічменту президента у тому випадку, якщо він навідріз відмовиться підкорятися рішенню Конституційного суду.
Все це, мабуть, і вплинуло на рішення Іоганіса.
У партії соціал-демократів є резони порахуватися з Кьовеші - так, їхній лідер Лівіу Драгнеа, який вважається одним з найбільш могутніх людей в країні, завдяки зусиллям Кьовеші був звинувачений в корупції і зловживанні повноваженнями, в результаті чого отримав 3,5 роки у в'язниці, і зараз намагається оскаржити вирок у суді.
Кожна спроба влади позбутися Кьовеші викликала масові протести по всій Румунії. Народ любить прокурора, і не дарма: 45-річна прокурор, яка виявилася наймолодшою на цій посаді в Румунії, прославилася своєю принциповістю - в тому числі абсолютно не брала хабарів, а на її "бойовому рахунку" більше тисячі справ проти корупціонерів всіх мастей і рівнів - в тому числі, і проти брата екс-президента Румунії Траяна Бесеску.
Від "караючої долоні" прокурора не рятували ні зв'язки, ні посади, ні гроші: так, у 2015 році вона завела справу на мера Бухареста Соріна Опреску. Мер звинувачувався в отриманні хабарів у 10% від кожної споруди, а також в отриманні відкатів у 2013-2015 роки. Прокурор відкрила справу і проти чинного прем'єр-міністра Віктора Понти, якого звинуватили у підробці, співучасті в ухиленні від сплати податків і відмиванні грошей.
За один тільки 2016 рік Кьовеши, як випливає зі звіту її департаменту, відправила до судів кримінальні справи проти більш ніж 1,2 тис. підозрюваних у розкраданні, хабарництві і відкатах чиновників; в числі її "трофеїв" 3 міністри, 6 сенаторів, 11 депутатів, 47 мерів міст, 21 представник компанії з державною участю.
Серед них був і Мірча Бесеску - рідний брат колишнього президента Траяна Бесеску, який і призначив Кьовеши на пост антикорупційного прокурора. Кьовеши звинуватила Мірчу Бесеску у тому, що він отримав хабар за обіцянку врятувати ув'язненого у в'язниці злочинця.
Раніше у столиці Румунії Бухаресті у середу, 20 червня, пройшли масові антиурядові протести у зв'язку з прийняттям кримінального законодавства, яке може розв'язати корупцію на найвищому рівні. Протестувальники оточили урядові установи, розмахуючи прапорами Румунії, США та Європейського Союзу і називаючи правлячої соціал-демократичну партію країни "червоною чумою".