Була лише 6 година ранку, коли поліцейські провели облаву у квартирі Даниїла Маркіна в Барнаулі, невеликому сибірському місті, в 3500 км від Москви. Маркін, студент факультету кінематографії, якому на момент поліцейської облави в липні 2017 року було всього 18 років, поняття не мав, чому поліцейські увірвалися до нього в будинок. За його словами, поліцейські були занадто зайняті, щоб пояснювати причини своїх дій. Замість пояснень вони вилучили комп'ютер, смартфон і інші електронні гаджети, після чого відвезли до місцевого відділку центра боротьби з екстремізмом, підпоря
Співробітники так званого "Центру Е" (Головне управління з протидії екстремізму МВС РФ) повідомили Маркіну, що його звинувачують у розпалюванні ненависті до християн, а саме за розміщення декількох фотографій, які він або репостив, або зберігав на своїй сторінці в соціальній мережі "ВКонтакті". Найбільш ранні фото датуються 2013 роком, коли йому було всього 13 років. Маркін не створив жодної з фотографій, через які йому загрожує п'ятирічний тюремний термін в разі доведення його провини. Всі фотографії на той час вже активно розповсюджували онлайн.
Інтернет-меми, з-за яких у Маркіна з'явилися проблеми з законом, можливо здатні образити почуття когось із християн, однак, на думку адвоката Олександра Єременка, немає підстав класифікувати такі висловлювання як розпалення ненависті до християн. На одній з картинок був зображений Джон Сноу, персонаж серіалу "Гра Престолів", з німбом на голові і словами: "Джон Сноу воскрес! Воістину воскрес!". Підпис під картинкою посилається на магічне воскресіння Сноу в популярному серіалі каналу HBO і пародіює великоднє привітання православної церкви, яким християни вітають один одного на Пасху. Інший мем зображував трьох ангелів, що палять марихуану з бонга. Маркін каже, що сміявся з зображень, коли вони з'явилися на його сторінці "ВКонтакті".
"Я був просто вражений, коли мені повідомили, у чому мене звинувачують", - говорить Маркін, судовий розгляд якого почалвся у червні. На додачу до кримінальних позовів російський уряд додав його до списку екстремістів і терористів, до якого входять, в тому числі, неонацисти і прихильники ісламської держави (ИДИЛ). Його статус обвинуваченого означає, що йому заборонено користуватися банківською картою. Ще одне фінансове обмеження, застосовне до всіх у цьому списку, дозволяє знімати з рахунку не більше 10 000 рублів (150 доларів) на місяць. "Я зберіг кілька картинок, які толком ніхто не бачив; і мене включили в список, в якому знаходяться люди, які воювали в Іраку і Сирії".
Облава поліції на будинок Маркіна сталася в умовах загострення репресій на активність у медіапросторі. "Агора", російська правозахисна група заявила, що у 2017 році правоохоронні органи РФ порушили 411 кримінальних справ проти інтернет-користувачів в Росії. Попереднього року таких справ було 298. Сорок три людини отримали терміни ув'язнення від декількох місяців до чотирьох років. Переважна більшість звинувачень були через репости або, як у випадку Маркіна, через зберігання зображень у фотоальбомі на своїх сторінці у соціальній мережі. Переслідуванню піддавалися сатиричні меми, що висміюють Російську Православну Церкву, ключового союзника Кремля, а також критика військових дій Росії в Україні.
Опоненти Кремля вважають, що судові переслідування є останнім кроком у тривалому процесі придушення свободи слова, яке почалося на початку 18-річного правління президента РФ Володимира Путіна, коли великі засоби масової інформації були жорстко взяті під контроль.
В рамках іншого судового процесу, Едуарду Нікітіну, 42-річному безробітному з Санкт-Петербурга, загрожує провести п'ять років за ґратами після того, як поліція звинуватила його в "розпалюванні ненависті". Він опублікував серію політичних картинок і мемів в соціальній мережі "ВКонтакті". Одним з зображень був сатиричний малюнок, який висміював прихильників Путіна як неуків і невігласів. А на початку вересня, Наталю Ковальову, 42-річну жінку з Саратова, звинуватили в екстремізмі після публікації серії російських народних пісень, в яких місцеві суди звинувачуються в корупції.
Поліцейські, які проводили облаву в її будинку, повідомили, що вона підозрюється у приниженні честі та гідності суддів саратовської області РФ.
"Я думаю, що вони намагаються переслідувати людей, які ходять на протести, які підтримують опозиційного лідера Олексія Навального", - заявив нещодавно російському сайту 66.ru адвокат Олексій Бушмаков, який захищав підозрюваних в екстремізмі людей.
"Центр Е", створений у 2008 році, має близько 100 співробітників в Москві, і ще кілька сотень по всій Росії. Дії установи не завжди були направлені виключно на боротьбу з інакомисленням в Інтернеті. Його співробітники зіграли важливу роль у викоріненні руху скінхедів в Росії в кінці 2000-х років, коли велика кількість войовничих ультранаціоналістів було посаджено за грати. "Вони заарештували сотні таких людей", повідомив Олександр Верховський, директор московського центру "Сова", громадської правозахисної організації, що здійснює контроль з екстремізму. "Часто траплялося, що така робота була небезпечною – не те, що просиджувати цілими днями "ВКонтакті".
Однак тепер активісти російської опозиції почали називати працівників "Центру Е" охранкою – на честь секретної поліції царської епохи Росії. Переважна більшість звинувачень пов'язані з постами у "ВКонтакті", а не у західних соціальних мережах. Фахівці вважають, що так відбувається тому, що російські компанії занадто легко готові передавати владі дані про своїх користувачів. "ВКонтакті" повідомляє, що у них немає іншого вибору, крім співпраці з поліцією, в той час як Mail.Ru, їх материнська компанія, закликає до декриміналізації "екстремістського" контенту, та амністії для тих, хто вже засуджений. Користувачам "ВКонтакті" також пообіцяли можливість закривати контент на своїй сторінці.
Тим часом судові переслідування тривають. Ще одна підстава для звинувачення в екстремізмі - меми або зображення, що містять нацистські символи, незалежно від контексту, в якому вони були опубліковані. Ще чотири роки тому, законодавство РФ лише забороняло публікувати символи Третього Рейху з метою звеличення нацизму. Однак, у 2014 році цю обмовку прибрали з тексту закону в спробі боротися з тим, що російська влада називає "реабілітацією нацизму". Експерти вважають абсурдними такі судовими переслідування.
В іншому випадку поліція одного з міст Росії звинуватила чоловіка в тому, що він натиснув кнопку "подобається" під рекламним плакатом голлівудського фільма "Американська історія X", на якому розміщувалася свастика. Фільм з Едвардом Нортоном в ролі агресивного скінхеда, що проводить реформи у в'язниці, не був заборонений в Росії і його навіть показували на державному телебаченні. Також був випадок з 16-річним прихильником опозиції на сході Росії, у Владивостоці, де чоловік піддався судовому переслідуванню за збереження буддистського символу світла і миру, схожого на свастику в своєму фотоальбомі "ВКонтакті". Обидва підозрюваних в підсумку відбулися дрібними штрафами, тим не менш, на думку експертів, життя цих неправдиво звинувачених людей могло стати істотно ускладнене.
"На папері деякі з цих законів проти екстремізму не так вже погані, адже вони спрямовані на боротьбу з расизмом та дискримінацією", каже Дмитро Джулай, колишній співробітник поліції, який працював у "Центрі Е" з 2014 по 2016 рік. "Але останнім часом ці закони використовують проти людей, дії яких влада не схвалює, наприклад політичних активістів та опозиційних діячів".
Однак Джулай та інші колишні співробітники "Центру Е" повідомили виданню Newsweek, що політичні репресії - не єдина причина того, чому все більше число користувачів Інтернету в Росії стикаються із звинуваченнями в екстремізмі. Основним чинником, на їх думку, є невпинний тиск з боку керівників "Центру Е" виконати постійно зростаючі квот на арешт. І начальники поліції не надто чіпляються до методів, які вибирають їх співробітники для досягнення цілей.
"Офіційно системи квот не існує, але керівництво поліції вимагає підвищувати з року в рік статистику розкритих злочинів", - говорить Джулай, який тепер працює юристом у Москві. "Найпростіший спосіб це здійснити - шукати меми та інші дурниці, що написали люди в соціальній мережі". Після чого часто починаються обшуки і кримінальні звинувачення.
"Це всього лише статистика заради статистики", - говорить Володимир Воронцов, ще один колишній співробітник "Центру Е". Він зазначає, що спочатку російська влада розробила деякі антиекстремістські закони для обмеження інакомислення. Тепер ці закони часто застосовуються практично навмання, так як співробітники "Центру Е" просто намагаються догодити своїм босам.
"Коли я працював в "Центрі Е", - каже Воронцов, - люди не висловлювали свою думку про роботу. Вони просто говорили: "Ну, це моя робота, тому я роблю те, що мені кажуть". Ті співробітники, які вишукують своїх жертв в інтернеті, не вважають таке заняття ганебним. Їх більше непокоїть те, щоб боси були задоволені, жертвуючи заради цього свободою інших людей та їх життями".
Співробітники "Центру Е" не єдині, хто шукає підозрюваних в онлайн-екстремізмі. "Надходить велика кількість анонімних скарг", - говорить Джулай. "Також є скарги від людей, які з кимось посварилися в Інтернеті, і вирішили помститися таким чином".Така практика, за його словами, тягнеться з радянського часу, коли за "антирадянську діяльність і антирадянські висловлювання" родичі доносили на родичів, а сусіди на сусідів.
Безумовно, через репресії, звичайні росіяни тепер думають двічі, коли щось публікують онлайн, особливо "ВКонтакті". "Я намагаюся не хвилюватися, але в глибині душі, думаю про те, що мені можуть висунути звинувачення за мої публікації і репости", - говорить Олена, 33-річна працівниця благодійної організації, яка просила не публікувати її прізвище. В результаті зростаючі побоювання призводять до зростання гніву.
"Люди бачать, що вони і їхні близькі можуть стати жертвами, бачать, що закони несправедливі і що правоохоронні органи використовують ці закони в своїх інтересах", - говорить Андрій Петцев, аналітик Московського Центру Карнегі. "Неминуче виникає питання: чому люди потрапляють у в'язницю за меми, а корумповані чиновники відбуваються умовними вироками? Оскільки все більше і більше людей представляють грозу, Кремлю залишається звинувачувати тільки себе".
Даже у Путіна є побоювання. На червневій сесії питань і відповідей президент РФ заявив, що "винні у злочинах повинні бути притягнуті до відповідальності", але попередив, що існує небезпека того, що деякі перетворення "Центру Е" доведуть до "абсурду". Потім, третього жовтня, Путін вніс у парламент пропозиції, що декриміналізують "екстремістські" репости. Проте, в разі їх прийняття, поправки президента будуть як і раніше дозволяти судам відправляти за ґрати інтернет-користувачів на термін до 15 днів за діяльність в соціальних мережах.
А тепер, Маркін, студент факультету кінематографії стоїть перед ймовірністю провести свою юність за ґратами через жарти з персонажа серіалу "Гра престолів". "Повільно, але вірно, Росія вбиває мене", говорить Маркін. "І найголовніше, це може трапитися з ким завгодно в путінській Росії".