У Росії співробітників держкомпаній зобов'язують здавати закордонні паспорти до ФСБ – розслідування

Поділитися
У Росії співробітників держкомпаній зобов'язують здавати закордонні паспорти до ФСБ – розслідування © Pixabay
У деяких випадках людей випускають до «окремих країн».

Частина співробітників російських відомств, державних компаній та держкорпорацій стала фактично невиїзними після повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Як повідомляє розслідувальний проект «Настоящего времени» та «Радіо Свобода» «Система», деяких прямо попросили здати на зберігання закордонний паспорт.

З посиланням на джерела в керівництві однієї з держкомпаній, чиновників регіонального уряду та менеджера туристичної компанії журналісти зазначають, що в деяких випадках держслужбовців попросили віддати документ на зберігання ФСБ, у деяких – до спеціального відділу за місцем роботи. Незгодним запропонували звільнитися. В результаті в одній із держкомпаній деякі службовці написали заяви за власним бажанням.

У деяких випадках співробітники ФСБ також натякали, що у разі відмови здати паспорт його можуть «анулювати» і виїхати ним за кордон все одно буде неможливо.

Водночас, за даними розслідувачів, єдиного правила чи розпорядження щодо закордонних паспортів немає. Для співробітників різних організацій обмежилися суворою рекомендацією уникати закордонного відпочинку — комусь заборонили будь-який виїзд за кордон, комусь за межі зони Євразійської економічної зони чи ОДКБ.

Один із чиновників федеральних органів влади уточнив журналістам, що заборона «на рівні загального знання» стосується всіх, хто має хоч якийсь рівень доступу до держтаємниці — паспорти прямо здавати не просять, але на відпустку за кордоном не відпустять.

Близьке до адміністрації Путіна джерело стверджує, що більшість кремлівських співробітників «навіть і не намагаються» виїхати кудись. Водночас інше джерело заявило, що деякі 2022 року спокійно їздили у «нейтральні» країни, але дозвіл на такий виїзд міг підписувати особисто голова кремлівської адміністрації Антон Вайно.

Джерела журналістів у російських міністерствах вказують про «індивідуальний підхід», коли частині співробітників дозволяють виїзд «з поважних причин», когось випускають у допустимий перелік країн, або держслужбовець підписує повідомлення, що не має наміру відвідувати зарубіжні країни, але все одно виїжджає, а потім звітує про зміни, що сталися. Існує й угода на виїзд для держслужбовців із попередженням начальства «тільки жодних фотографій у соцмережах».

Журналісти зазначають, що чинні російські закони та нормативи дозволяють обмежувати виїзд чиновникам і співробітникам держкомпаній, а також вилучати у них закордонні паспорти, якщо працівники мають доступ до держтаємниці. Для військовослужбовців, діючих та колишніх співробітників ФСБ заборона виїзду діє протягом п'яти років після звільнення. Проте, особливо часто ці норми почали використовувати після захоплення Криму в 2014 році. Тоді обмеження розширили на співробітників правоохоронних органів та суддів, яким рекомендували не відвідувати «недружні країни».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі