Навіть під немалим шаром снігу кладовище російських солдатів рясніє кольорами прапорів окупаційних підрозділів. Могили заповнені також пласмасрвими квітами. Днями жінка на ім’я Наталія схопила хмиз і ретельно змітала з похоронних віночків свого сина сніг. Він був одним із тих, хто намагався захопили аеропорт в Гостомелі. Те, що залишилося від його тіла, прибуло до Рязані через кілька тижнів. Нижче – уривки репортажу The New York Times.
Жінка відмовляється назвати своє прізвище, побоюючись гонінь. Багато західних противників війни очікували, що такі матері, як Наталія, спровокують хвилю обурення проти Путіна та перетворяться на політичну силу, яка йому протистоїть. Але через 10 місяців війни цього не сталося.
Наталія сказала, що вважала, що вторгнення «слід було спланувати краще», щоб мінімізувати втрати, але вона не висловила гніву на керівництво Росії. "Треба було щось робити", – сказала вона, маючи на увазі ситуацію в Україні.
(Нагадаємо, лише цього місяця росіяни на кшталт "звичайного російського солдата" з Рязані вбили 165 мирних українців. Загалом загиблих цивільних в України від 24 лютого – вже майже 7 тисяч. Нижче – відео в день Різдва в Херсоні. Обережно, 18+).
Лише на одному кладовищі – 20 рядів з могилами “демілітаризаторів”
Кількість свіжих могил з учасниками війни Кремля проти України свідчить, що таких родичів, як Наталія, – чимало. Було щонайменше 20 рядів із трьома свіжими могилами в кожному з рядів.
Проте, за багатьма свідченнями, Рязань, де розташовані дві військові бази, з гордістю відправляє своїх людей на війну, навіть якщо деякі повертаються в трунах.
За 20 хвилин їзди від кладовища до центру міста інша жінка, Марина Дороніна також висловила підтримку війні. Її 27-річного сина Вадима призвали лише через кілька днів після того, як наприкінці вересня Путін оголосив мобілізацію кількох сотень тисяч чоловіків.
Але вона сказала, що не сердиться, що його відправили на війну. Вона також не виступала проти мобілізації взагалі. Замість цього, за її словами, вона сердилася на «систему», яка не могла забезпечити відстрочку, якщо не виняток, для її сина.
Віра в Путіна
«Треба якось вирішувати цю ситуацію», — сказала вона, повторюючи туманне твердження Наталії про Україну. Але роздратованість з приводу того, як місцева влада впоралася з мобілізацією її сина, вона висловила віру в Путіна:
«Наш президент досить мудрий, і він все ще добре виконує свою роботу», – сказала другая мать, Марина.
Обидві жінки, можна вважати, загалом відображають загальну тенденцію. Значна кількість росіян, схоже, думає так само. Хоча багато хто боїться публічно говорити про війну і часто повторює наратив Кремля, опитування, проведене цього місяця Левада-Центром показало, що понад 70 відсотків «безумовно» або «переважно» підтримують діяльність російської армії, 64 відсотки вважають, що країна рухається в правильному напрямку.
Варто додати, що на початку грудня саме в Рязані відбувся один із найсильніших військових ударів на російській території з початку війни.