Про це пише Gazeta Wyborcza, додаючи, що традиційно заходи, присвячені тим подіям, фінансово підтриує польське Міністерство внутрішніх справ і управління. Але цього року відомство відмовилося виділяти кошти.
Тож був формований комітет організації вшанування, до якого увійнли історик і громадський діяк Данута Куронь, сценаристка і кінорежисер Кристина Захватович-Вайда, омбудсмен Адам Боднара, отець Томаш Достатній, колишній депутат і філолог українського походження Володимир Мокрий, польський актор Анджей Северин і письменник Анджей Стасюк. Вони оголосили збір коштів а вшанування жертв операції "Вісла". Таким чином, їм вдалося зібрати 97 тисяч злотих. На ці кошти у Перемишлі відбудуться панельні дискусії, перегляд фільмів, концерти на честь жертв депортації. Участь в урочистостях обіцяв взяти віце-спікер Сейму Богдан Борушевич.
Вшанування жертв операції "Вісла" почнеться сьогодні увечері. В "Народному домі" Перемишля буде підписане щорічне звернення від імені представників антикомуністичної опозиції, духовенства і академічних кіл. В суботу відбудеться зустріч з письменником Анджеєм стасюком, а в неділю - "III конгрес українців у Польщі". На цей день також заплановані різні театралізовані дійства.
Організатори закликають кожно, хто прийде на урочисті події, приніс одну річ, яку б взяв з собою, якби довелося покинути свій дім. Ті, хто в минулому дійсно опинилися в такій ситуації, розкажуть про свій досвід.
Під час "Конгресу українців" учасники будуть обговорювати теми спадщину українського прикордоння, перспективи на найближчі роки і вплив операції "Вісла" на українську культуру в Польщі.
Детальніше про депортацію українців у 1947 році читайте в матеріалі Уроки операції "Вісла". 70 років тому польська комуністична влада розпочала депортацію українців на "повернені землі" в "Дзеркалі тижня. Україна".