У Пакистані готують судовий позов до Єлизавети II через діамант в її короні

Поділитися
У Пакистані готують судовий позов до Єлизавети II через діамант в її короні Індія, Афганістан і Пакистан вимагають повернути скарб © The Guardian
Адвокат Джаваїд Ікбал Джафрі подав клопотання у Високий суд в Лахорі з вимогою повернути коштовність колишньої британської колонії, яка була відібрана "обманом і насильством".

Спір між Великобританією і кількома країнами азіатського регіону з приводу повернення знаменитого діаманта Кохінур триває. На дивовижний камінь вагою 105 карат, історія якого простежується з 14 століття, а якщо вірити легендам, а то й раніше, претендують Індія, Пакистан, Афганістан і Іран, проте Лондон відмовляє всім. Як повідомляє Reuters, зараз долю вирішив випробувати пакистанський адвокат: він збирається через суд домогтися повернення реліквії.

За словами адвоката Джаваїда Ікбала Джафри, він подав клопотання у Високий суд в Лахорі. Відповідачем, на його думку, є королева Великобританії Єлизавета II, в чиїй короні в даний час і знаходиться діамант Кохінур (це означає "Гора Світла").

Джафрі підкреслює, що дорогоцінний камінь належав пакистанській провінції Пенджаб і був "насильно і під примусом" вилучений англійцями в середині 19 століття, які керували в той час цими територіями. "Тепер він повинен бути повернутий Пакистану", - впевнений адвокат, підкреслюючи, що діамант був захоплений.

"Її Величність Королева виросте в очах громадськості, якщо посприяє в передачі Кохінура законним власникам", - заявив Джафрі у своєму клопотанні. Варто додати, що адвокат дійсно жадає повернути камінь в Пакистан - за останні півстоліття він написав понад 780 листів британській королеві і пакистанським чиновникам з приводу цього питання.

Проте дістати Кохінур буде не так просто - не тільки в Пакистані претендують на діамант. Активно домагаються повернення каменю в Індії, влада якої регулярно нагадує про це британським колегам. У 2013 році британський прем'єр-міністр Девід Кемерон під час візиту в Індію відмовився повернути знаменитий діамант.

"Я не вважаю вимоги індійців повернути їм цей камінь правильним. Це те же саме питання, що і у випадку мармурового фриза Парфенона", - навів глава уряду приклад з грецькими статуями, повернення яких Афіни вимагали протягом довгого часу.

Правильну відповідь, на думку Кемерона, вже давно дано Британським музеєм і багатьма іншими культурними установами, які докладають всіх зусиль до того, щоб зберігати, піклуватися і ділити з людьми всього світу речі, що мають найвищу культурну цінність.

Зауважимо, що в 2000 році афганський рух "Талібан" зажадав від Англії повернення Кохінура Афганістану. Хоча "Кохінур" і був вивезений в Англію з Індії, заявив у Кабулі офіційний представник талібського МЗС, у афганців більше прав на діамант, ніж у індійців. Ще до того, як потрапити в Індію, "Кохінур" належав владі Афганістану.

Всесвітньо відомий камінь за багато століть побачив різних правителів, тому зустрічні претензії можуть виникнути і в Ірану. Таким чином, в даний час навряд чи можна встановити справжніх власників діаманта Кохінур.

У Лондонському Тауері він опинився в 1850 році після того, як потрапив до генерал губернатора британської Індії сера Джона Лоуренса. Той подарував алмаз британській королеві Вікторії, і вона стала носити Кохінур у своїй діадемі. При цьому вона ігнорувала упередження про те, що діамант приносить нещастя своїм власникам. Тоді цей камінь мав індійське ограновування, але в 1852 році йому надали плоску форму, і він втратив 42% своєї дорогоцінної маси.

Читайте також: Археологи спростували швидке руйнування Тадж-Махала

105-каратний діамант залишається однією з найголовніших прикрас корони британської королеви Єлизавети. У разі якщо дружина принца Вільяма Кетрін Міддлтон стане королевою (а вона є наслідувачкою престолу другої лінії), то зможе одягати корону з Кохінуром під час офіційних заходів.

Західний фриз Парфенона

Греція неодноразово безуспішно висувала вимоги до Великобританії повернути унікальний пам'ятник еллінської культури. Останній раз Афіни обурила передача в грудні минулого року античної скульптури Парфенона з колекції Британського музею на виставку в Петербурзі. Тоді з 6 грудня по 18 січня 2015 року під час святкування 250-річчя петербурзького Ермітажу демонструвалася статуя річкового бога Іліссоса.

Як стверджують Афіни, твори давньогрецького мистецтва вивозилися з Греції лордом Елгіном з 1802 по 1812 роки. У Британському музеї зберігаються метопи і статуї афінського Парфенона, рельєфний фриз "Панафінейська процесія", плити фриза з храму Ніки Безкрилої в Афінах, одна з каріатид Ерехтейона, статуя Діоніса. Греки заявляють, що лорд організував вивезення незаконно з допомогою хабарів, а виданий йому турецьким урядом дозвіл дозволяв лише робити малюнки та зліпки зі скульптур, але не знімати їх з Парфенона.

Греція намагається домогтися повернення мармуру через процедуру медіації в ЮНЕСКО. Якщо Великобританія не погодиться з вимогами Греції, можливий судовий розгляд.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі