У низці країн ЄС не вистачає шкільних вчителів

Поділитися
У низці країн ЄС не вистачає шкільних вчителів © depositphotos / alebloshka
Головна причина – низькі зарплати.

Минулої п'ятниці в Будапешті тисячі людей вийшли на марш солідарності з вчителями, висловлюючи думку, що низька оплата праці вчителів пов'язана з авторитарним курсом уряду прем'єр-міністра Віктора Орбана. "Вільна країна, безкоштовна освіта!" — кричали вони,

У Польщі схожа проблема. Багато польських вчителів подумують про зміну професії. Причина – низькі зарплати, повідомляє AP NEWS.

"Я все сподіваюся, що ситуація ще може змінитися", — каже 44-річна вчителька однієї із варшавських середніх шкіл. — Але, на жаль, вона змінюється на гірший бік, тому лише час покаже, чи буде цей рік останнім для мене».

Проблеми в школах Польщі наростають: нестача вчителів посилюється, багато педагогів та батьків побоюються, що система освіти використовується для індоктринації молоді відповідно до консервативних поглядів правлячої партії.

Профспілка вчителів PSZ заявила, що молоді вчителі отримують "принизливу" місячну зарплату після сплати податків у розмірі всього 500 євро, що спонукало багатьох піти зі школи.

Нестача вчителів навряд чи може бути найгіршою, коли обидві країни намагаються інтегрувати українських біженців. Це особливо складно для Польщі, де зараз мешкають сотні тисяч українських біженців шкільного віку.

Майже 200 000 українських учнів, більшість з яких не розмовляють польською мовою, вже вступили до польських шкіл після початку війни 24 лютого. За деякими прогнозами, загальна кількість українських учнів може потроїтися цього навчального року, залежно від того, як розвиватиметься війна.

Анджей Вирожембський, директор середньої школи у варшавському районі Золіборж, створив у своїй школі два класи для 50 українських дітей.

Він сказав, що його українські учні, які прибули навесні, швидко освоюють польську, споріднену слов'янську мову. Але справжньою проблемою є пошук вчителів, особливо з фізики, хімії, інформатики та навіть з польської мови.

У всій Центральній Європі державні зарплати не встигають за приватним сектором, у результаті вчителів, медсестер та інших людей знижується купівельна спроможність.

Очікується, що ситуація погіршуватиметься у міру того, як багато вчителів виходитимуть на пенсію, а все менше молодих людей обиратимуть низькооплачувану професію, особливо коли інфляція зросла до 16% у Польщі та майже до 14% в Угорщині.

За даними польської профспілки вчителів, школам країни не вистачає 20 тисяч вчителів. В Угорщині, де населення набагато менше, не вистачає 16 тисяч вчителів.

"У нас немає молодих вчителів", — сказав Славомир Бронярж, президент польської профспілки вчителів ZNP, назвавши як основну причину стартову зарплату в 3400 злотих (720 доларів) до сплати податків.

Міністр освіти Польщі Пшемислав Чарнек оскаржив ці цифри, заявивши, що кількість вакансій для вчителів становить близько 13 000, додавши, що це не така вже велика кількість порівняно з 700 000 вчителів по всій країні. Він звинувачує профспілку та політичну опозицію у перебільшенні проблеми.

В Угорщині Ержебет Надь, членкиня комітету Демократичного союзу угорських вчителів, сказала, що вчителі йдуть із професії "натовпами".

"Молоді люди не приходять у професію, і дуже мало хто з тих, хто отримує диплом вчителя в середній школі чи університеті, продовжують викладати", - сказала Надь. — Навіть якщо вони намагаються викладати, більшість із них йдуть протягом двох років».

Угорські профспілки також скаржаться на централізацію системи освіти у країні. Навчальні програми, підручники та всі рішення контролюються центральним органом, сформованим у 2012 році націоналістичним урядом Угорщини.

"Наша професійна автономія постійно ліквідується", — сказала Надь. — Ми не маємо свободи вибору підручників. Є тільки два на вибір по кожному предмету, і обидва жахливі якості. Вони заблокували можливість вільного інтелектуального життя.

Дбаючи про майбутнє своїх дітей, сім'ї відмовляються від державних шкіл. Відкриваються нові приватні школи, але вони не можуть задовольнити попит.

Що цікаво, українські діти, які рятуються в країнах ЄС від жахів війни на своїй батьківщині, з подивом виявляють, що шкільні програми в деяких країнах ЄС відстають від української з деяких предметів на 1-2 роки, а навчальне навантаження близьке до розслаблюючого.

Втім, і в школах України зарплати вчителів та й взагалі фінансування шкільної освіти складно назвати гідними. Відповідно страждає і кваліфікація педагогів, і оснащення шкіл сучасним обладнанням.

Скільки з тих, хто виїхав за кордон, рятуючись від російських бомбардувань і “визволителів”, педагогів назавжди попрощаються зі своєю професією, ще доведеться дізнатися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі