Перший дзвоник за кордоном: до чого готуватися батькам школярів

Поділитися
Кожна країна має свої особливості і відмінності.

 Велика кількість наших співвітчизників, вимушена була покинути свої домівки через війну, яку розв’язала Росія, та шукати тимчасовий прихисток у інших країнах.

По даними ООН, у червні кількість біженців з України, які зареєструвалися для тимчасового захисту або в аналогічних національних схемах захисту в країнах Європейського Союзу становила 3,207 млн. Багато дітей, що виїхали за кордон разом з батьками, з 1 вересня підуть у нові школи.

У цьому матеріалі ми зібрали інформацію про особливості шкільної освіти у різних країнах та можливості, які вони дають українцям.

Особливості шкільної освіти в Іспанії та поради для батьків

Міністерство освіти та професійного спрямування Іспанії готове прийняти до шкіл більше 100 000 переміщених українських дітей, повідомляє Освіта.ua

Дітей від 9 до 16 років забезпечують місцями в коледжах по всій країні. Крім іспанських викладачів, із дітьми там будуть працювати також україномовні перекладачі. Діти від 16 років, які не розмовляють іспанською мовою, будуть навчатися в Коледжах освіти для дорослих та Офіційних мовних школах (EOI).

Додаткові пільги та можливості для українських учнів залежать від можливостей конкретного коледжу та провінції. Також українські діти можуть навчатися в суботніх школах української громади.

Щоб неповнолітня дитина могла продовжити навчання, необхідно отримати дозвіл на проживання в Іспанії. Для цього слід звернутися до одного з чотирьох центрів у Мадриді, Барселоні, Аліканте та Малазі, де приймають тимчасово переміщених осіб.

Особливості шкільної освіти в Італії і що треба знати батькам

Переміщені з України діти можуть безкоштовно продовжити навчання як у державних, так і в приватних італійських закладах освіти.

Для них передбачені:

  • середня школа для дітей обов’язкового шкільного віку (6–14 років) та молоді в загальноосвітніх загладах;
  • старша школа, ліцеї, професійно-технічні заклади (14-19 років).

Навчання в школах відбувається переважно італійською мовою. Для дітей, які не володіють італійською, створюються спеціальні курси італійської мови, які можна відвідувати безкоштовно.

Італія має досвід організації освітнього процесу для дітей мігрантів, тому застосовується індивідуальний підхід до кожної дитини. Усі учні забезпечуються безоплатними обідами та напоями.

Щоб зарахувати дитину до школи в Італії, батьки можуть подати письмову заяву до найближчого закладу освіти, керівник якого має всі повноваження та інструкції щодо зарахування такої дитини, якщо в закладі освіти або класі є вільні місця. Потрібний заклад освіти можна знайти в переліку.

Особливості шкільної освіти для українців у Румунії

Українські школярі можуть зараховуватися до румунських шкіл. Навчання є безкоштовним, із можливістю вивчення румунської мови.

На сайті Міністерства освіти Румунії створено спеціальний розділ українською мовою з інформацією щодо освітніх можливостей для переміщених громадян України.

Згідно йому, українські діти на території Румунії, в тому числі ті, які не просять захисту відповідно до закону про притулок, мають право на навчання в навчальних закладах Румунії на тих самих умовах та з тих самих бюджетів, що й румунські школярі. При цьому вони мають право на безкоштовне проживання у шкільних інтернатах та забезпечення (одяг, взуття, підручники).

Для отримання додаткової інформації громадяни України можуть надіслати звернення на email Міністерства освіти Румунії: international@edu.gov.ro.

Щоб зарахувати дитину  до державного закладу освіти громадяни України мають звернутися до шкільних інспекторатів, за місцем перебування з відповідною заявою.

Особливості шкільної освіти у Словаччині

Діти з України можуть відвідувати словацькі державні школи. У Словаччині відвідування школи обов’язкове для дітей до 16 років, тому переміщеним дітям дозволено навчання в школах за місцем проживання або в іншому визначеному місці.

Також українські діти можуть навчатися в школах із вивченням української мови, недільних школах, онлайн-школах.

Щоб віддати дитину до школи у Словаччині необхідно:

  • подати заявку на тимчасовий притулок або статус біженця для вашої дитини;
  • відвідати обрану початкову або середню школу та надати директору документ, що підтверджує, відкриття провадження щодо надання тимчасового притулку або статусу біженця.

Згодом, відповідно до рівня освіти та рівня володіння словацькою мовою, дитина буде зарахована.

Шкільна освіта у Франції та її особливості

Навчання у державних школах є безкоштовним, а освіта для дітей віком від 3 до 8 років, які знаходяться на території Франції, є обов’язковою. Державні школи є світськими, вивчення французької мови у школі є обов’язковим.

Навчання дітей органівано відповідно до їх віку:

  • від 3-х – до 6-ти років – дошкільний заклад освіти;
  • від 6 до 11 років – початкова школа;
  • від 11 до 16 років – коледж;
  • від 16 років – середня школа або ліцей, де студенти після коледжу здобувають загальне, технологічне або професійне навчання.

Для зарахування дитини до дошкільного навчального закладу батьки або опікуни повинні звернутись до мерії міста, які направлять їх до відповідної школи.

Для зарахування дитини до коледжу або ліцею необхідно зв’язатись з місцевим Центром інформації та орієнтації Ректорату за регіональним принципом.

Для зарахування до закладу вищої освіти необхідно написати до Campus France вказавши своє прізвище, ім’я, національність та описати своє становище.

У Франції є великий досвід адаптації нефранкомовних дітей до освітнього процесу. У початковій школі, коледжі або ліцеї дитина зараховується до звичайного класу і отримує переваги від спеціального викладання французької мови протягом кількох годин на тиждень з іншими нефранкомовними дітьми зі свого класу та інших класів шляхом зарахування до спеціального інтеграційного класу UPE2A.

У деяких школах дитину зараховують до окремого класу разом з іншими учнями- іноземцями для вивчення французької мови.

 

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі