7 грудня на партійному з'їзді правлячої партії Християнсько-демократичний союз (ХДС) Аннегрет Крамп-Карренбауер, відома як АКК, була обрана главою політичної сили з мінімальною перевагою в голосах. Деякі прихильники її суперника консерватора Фрідріха Мерца клялися покинути партію через ці результати. Цей з'їзд був своєрідним струсом для стабільної партії, яка не звикла до внутрішніх суперечностей, пише видання The Economist у свіжому випуску.
Крамп-Карренбауер стала лише четвертою головою ХДС за 45 років. На даний момент вона буде уживатися зі своїм союзником Ангелою Меркель, яка прийняла несподіване рішення поступитися партійним керівництвом, залишаючись при цьому канцлером. У лютому цього року Меркель призначила АКК генеральним секретарем партії – явна ознака підготовки наступниці. Меркель керувала Німеччиною з 2005 року, а партією – ще на п'ять років довше. Багато противників канцлера вважають, що центристська політика, яку вона проводить, вимагає змін.
Таких людей навряд задовольнило обрання наступниці Меркель. Отже, першочергове завдання Крамп-Карренбауер полягає в тому, щоб спростувати твердження, що вона лише клон канцлера. Вони обидві дійсно дотримуються стриманого стилю управління. Члени ХДС, які хотіли повернутися до консерватизму, відчувають себе переможеними.
Але твердження про схожість АКК з Меркель може бути перебільшенням, оскільки позиція Крамп-Карренбауер місцями сильно відрізняється від політичних поглядів канцлера. Як мінімум її підхід до міграційної політики набагато більш жорсткий, ніж у Меркель. АКК побоюється, що суперечки щодо рішення канцлера відкрити кордони для біженців в 2016 році, яке вона підтримала, можуть ще довго отруювати партію. У наступному році вона проведе з'їзд місцевих і державних політиків ХДС, на якому буде проведена оцінка рішень кризи мігрантів.
Її прихильники сподіваються, що подібні заходи допоможуть відновити рейтинг ХДС. У 2017 році Крамп-Карренбауер отримала більше 40% голосів виборців на виборах голови федеральної землі Саар. Цей показник був дуже значущим для партії, рівень підтримки якої останнім часом досягав не більше 30%. Аннегрет Крамп-Карренбауер – людина ХДС до мозку кісток. Вона вступила до партії в 19 років і пройшла через нескінченні комітети і міністерські пости. Під час партійного з'їзду в Гамбурзі вона назвала ХДС "останнім єдинорогом" в Європі, протиставивши його партіям в інших країнах, що здають позиції.
У будь-якому випадку, Крамп-Карренбауер слід розробити свою політику щодо питань, з якими наступний уряд неминуче зіштовхнеться – податки, пенсії, енергетика, безпека. Їй необхідно зміцнити свої зв'язки в європейських політичних колах. І їй також доведеться співпрацювати з її противниками в ХДС. АКК сигналізувала про свою готовність вибудовувати зв'язки з переможеними консерваторами, запропонувавши Паулю Цимьяку – близькому союзнику Шпана, який представляє консервативне крило партії, замінити її на посаді генерального секретаря ХДС. У самого Йенса Шпана, який був її суперником на виборах голови партії, зберігаються серйозні політичні амбіції. До того ж, не варто забувати про Фрідріха Мерца.
29 жовтня стало відомо про те, що Ангела Меркель піде з посади голови Християнсько-демократичного союзу. Потім Меркель заявила про те, що більше не буде балотуватися на пост канцлера.
Детальніше про нового лідера ХДС читайте у статті Костянтина Федоренка "Під патронатом Меркель" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".