"Інтернет - це не місце беззаконня, де расистським зловживанням і незаконним повідомленням можна процвітати", - цитує слова німецького міністра The Economist.
Але попри зусилля Мааса, мова ненависті продовжила поширюватися в німецькому сегменті соціальної мережі. Значна частина її була націлена проти 1,2 мільйона мігрантів з Близького Сходу і Північної Африки, які сповідують іслам.
Нові дослідження вказують на те, що "електронна ненависть" почала просочуватися в реальний світ. Звіт Експертів Університету Варвіка Карстена Мюллера і Карло Шварца вказує на тісний зв'язок між "правими", антиіммігрантськими настроями і злочинами проти біженців.
Вчені використовували дані зі сторінки "правої" німецької партії "Альтернатива для Німеччини" у Facebook, а також статистику адвокатів щодо злочинів проти іноземнців. Вони помітили взаємозв'язок між збільшенням агресивних повідомлень, націлених проти іноземців, і реальними інцидентами проти біженців. На кожні чотири повідомлення припадає один злочин.
Цей зв'язок, звісно, не можна вважати точною причиною. Однак, дослідники змогли відкинути кілька альтернативних теорій. Повідомлення "Альтернативи для Німеччини", які містять слова "мусульманин", "іслам" чи "єврей" без згадок про біженців не співпадають з атаками на сирійців чи африканців. Тож на думку вчених, загальну антипатію до меншин не можна звинувачувати у злочинах проти біженців. Також повідомлення про сирійців, афганців, лівійців чи інших мігрантів на сторінках інших партій ніяк не корелюється зі злочинами на основі ненависті. Автори також вказали на те, що у періодни, коли жителі конкретного регіону скаржилися на погане інтернет-з'єднання, кореляція між повідомленнями у соцмережах і злочинах проти біженців скорочувалася. Мюллер і Шварц переконані, що в 2015-2016 роках активність "Альтернативи для Німеччини" у соціальних мережах підвищила кількість атак проти біженців на 13% або на 437 випадків.
Історична пам'ять змушує Німеччину дуже жорстко реагувати на агресивну риторику. Розпалювання ненависті до меншин тягне кримінальне покрання, яке включає ув'язнення на термін до п'яти років. Втім, застосувати такі ж закони для електронного світу виявилося складно.
Минулого року Бундестаг ухвалив закон, який вимагає від соціальних мереж видаляти "очевидно незаконний контент" за 24 години, підозрілі повідомлення після оцінки через тиждень або ж платити штрафи у розмірі 60 мільйонів доларів. Закон вступив у силу з 1 січня. Деякі його критики вважають, що це певною мірою легалізує цензуру контенту. Звід вчених з Університету Варвака додасть новий аспект у дебатах щодо балансу між свободою слова і бажанням виступити проти поширення мови ненависті.
Раніше видання Bloomberg писало про необхідність покращити сервіс соціальних мереж. Озброївшись великими запасами даних, компанії вигадали хитрі способи утримувати користувачів на своїх сайтах. Вони розвили потужні інструменти, такі як пуш-сповіщення, "лайки", автовідтворення відео тощо, які експлуатують виверти людської психології для створення чогось подібного до залежності.
Також видання Washington Post писало, що соціальні мережі змінили суть війни. Сучасні війні ведуться не лише за території, а й за те, як люди сприймають події, які з ними відбуваються. І часто це сприйняття стає вирішальним.