Глава МЗС Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив про неприпустимість переписування історії в контексті підписаної президентом Польщі скандального закону про Інститут національної пам'яті, який передбачає кримінальну відповідальність за вживання терміна "польські табори смерті" і звинувачення польського народу в причетності до Голокосту.
"Закон неправильний, ви не повинні переписувати історію, це ніколи не було хорошою ідеєю", - сказав Ле Дріан в ефірі BFM TV, додавши, що спотворення пам'яті є абсолютно негативним явищем.
Відповідаючи на питання про те, що Європейський Союз може зробити згідно з постановою закону, Ле Дріан сказав, що досить сильним засобом може стати "моральний тиск".
Раніше цей законрозкритикували і в США. Як зазначили в Держдепі, "введення в дію цього закону негативно впливає на свободу слова та академічні дослідження". В американському зовнішньополітичному відомстві додали, що такі терміни, як "польські табори смерті", є болючими і оманливими.
Як повідомлялося, у вівторок, 6 лютого, президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів". Правда він відразу повідомив, що відправив його для оцінки в Конституційний суд. Там мають оцінити чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань, а також положення карного характеру, які виникають з цього закону.
Незадовго до цього Верховна Рада прийняла заяву у зв'язку з польським законом про "українських націоналістів" у якій засудила зміни до закону про Інститут національної пам'яті, наголошуючи в ній, що це суперечить змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща.
Також ініціативу польських законотворців розкритикував Ізраїль, який сприйняв його як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення. У зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.