За три місяці російського вторгнення в Україну багато представників російських еліт уже кілька разів змінили свою позицію щодо війни та ситуації в країні. Як пише «Медуза» з посиланням на джерела, близькі до Кремля, зараз багато хто незадоволений особисто Владіміра Путіним. Причому цієї позиції дотримуються і ті, хто виступає за продовження війни, і ті, хто бажає миру.
«Задоволених Путіним, мабуть, майже немає. Бізнес та багато членів уряду незадоволені тим, що президент розпочав війну, не подумавши про масштаби санкцій — з такими санкціями жити нормально не можна. «Яструбів» не влаштовують темпи «спецоперації». Вони думають, що можна діяти рішучіше», — так описує настрої серед російських еліт джерело видання, близьке до Кремля.
Ці слова підтвердили ще двоє людей, близьких до президентської адміністрації, а також двоє співрозмовників, близьких до уряду.
Зокрема, російські силовики вважають, що «раз вже вплуталися — давати слабину не можна, треба діяти жорсткіше», маючи на увазі широку мобілізацію та війну «до перемоги», в ідеалі, до взяття Києва. Проте на мобілізацію у Кремлі не готові.
«Партія миру» в особі найбільших бізнесменів та більшості «цивільних» чиновників також незадоволена діями Путіна, оскільки не бачить з його боку реальних кроків щодо досягнення миру з Україною. Проте помічає численні труднощі в економіці.
«Проблеми [у Росії через війну] вже видно, а в середині літа вони просто посиплються з різних боків: транспорт, медицина, навіть сільське господарство. Ніхто про такий масштаб просто не думав», — пояснює співрозмовник «Медузи», близький до уряду.
Він додає, що до початку війни у Кремлі ніхто не прораховував варіант повної відмови європейських країн від імпорту російських газу та нафти, а особисто Путін просто не хоче думати про економічні труднощі.
На такому тлі у владі дедалі частіше обговорюється тема "майбутнього після Путіна".
«Це не про те, що Путіна прямо зараз хочуть скинути і готується змова. Але є розуміння, або побажання, що в досить найближчій перспективі керувати державою він не буде», — пояснює одне з джерел.
«Президент накрутив, але потім усе можна буде виправити — якось домовитись [із Заходом та Україною]», — додає ще один співрозмовник.
За його словами, у Кремлі негласно обговорюються навіть постаті наступників президента. Серед них мер Москви Сергій Собянін, заступник голови Ради безпеки Дмитро Медведєв та перший заступник голови АП Сергій Кирієнко. Останній входить до «ближнього кола» Путіна, який «може зайти за «червону лінію» та дзвінком розбудити президента».
Водночас співрозмовники видання наголошують, що навіть під час обговорення Кирієнка та інших гіпотетичних наступників усі у владі розуміють: Путін може залишити посаду президента лише за серйозного погіршення стану здоров'я. У результаті незадоволення високопосадовців ні в чому — крім розмов один з одним — не виявляється. За словами близького до федерального уряду співрозмовника, «люди плюються, але все одно працюють, ставлять країну на військові рейки».
Зазначимо, що ще у березні керівник британської розвідки МІ-6 Річард Дірлав заявив, що президент Росії Владіміра Путін може втратити владу в країні до кінця року. За словами колишнього агента британської спецслужби, це не пов'язано із війною в Україні, а зі станом здоров'я 69-річного голови РФ, якого можуть відправити до санаторію.
На його думку, ймовірним новим президентом Росії після Владіміра Путіна може стати секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев.
Чутки про поганий стан здоров'я Владіміра Путіна ходять давно. Подейкують, що російський глава має рак крові, проте жодних підтверджень цьому немає.