У Мексиці, президент якої Андрес Мануель Лопес Обрадор називає допомогу Україні «ірраціональною», зростає кількість російських меседжів і засобів масової інформації. Це відбувається на тлі майбутніх федеральних виборів у країні, яка є безцінною мішенню для розвідки, зважаючи на близькість до США. Дипломатична присутність Росії в Мексиці також непропорційно велика порівняно з представництвом Мексики в Москві, і ця диспропорція викликає занепокоєння щодо потенційного шпигунства і кібернетичної активності Кремля в Північній Америці.
«Посольство Росії в Мексиці дуже активне, набагато активніше, ніж це було раніше, і іноді воно проявляє активність, яка, м'яко кажучи, дивує, тому що воно критикує деякі позиції і певною мірою займає [політичні] сторони, втручається. Я б не приписувала російському посольству або російським спецслужбам існування генерального плану. Я просто думаю, що це вписується в традиційний антиамериканізм певної частини мексиканського населення», – сказала The HILL Марта Барсена, яка працювала послом Мексики в США з 2018 по 2021 рік.
Згідно з офіційними даними Міністерства закордонних справ Мексики, в посольстві Росії в Мехіко наразі акредитовано 72 російських дипломати, тоді як у посольстві США акредитовано 46 дипломатів, у посольстві Китаю – 38, а в посольстві Мексики в Москві – лише 10 дипломатів.
Російська медіа-мережа RT – заборонена в Європі і загалом засуджена як пропаганда на Заході – розміщена на білбордах по всьому Мехіко і транслюється на екранах у міському метрополітені.
«Зіткнувшись із закриттям у Європі, де їхнє мовлення заборонене, у США, Канаді, такі канали, як Russia Today (RT), Sputnik і так далі, посилили свою присутність у тих країнах, де вони не заборонені, а це Латинська Америка в цілому», – сказала Барсена.
Пряме звернення до мексиканських громадян є новим підходом для Росії, яка десятиліттями зберігала присутність у Мехіко, як і інші світові держави.
«З геополітичної точки зору, росіяни хочуть вбити клин між Мексикою і Сполученими Штатами, її головним торговельним партнером, другом і союзником. Стратегія полягає не в тому, щоб уряди країн Латинської Америки, таких як Мексика, за винятком трьох диктаторських режимів [Куби, Нікарагуа і Венесуели], підтримували війну або вторгнення [в Україну], це не те, чого хочуть [росіяни], вони хочуть, щоб вони зберігали нейтралітет, тому що нейтралітет вигідний Росії. Це їхня мета», – каже Долія Естевес, мексиканська журналістка з Вашингтона, яка першою повідомила про зростаючу російську дипломатичну присутність в Мексиці.
На думку Барсени, зростання російських медіа у Мексиці має привернути увагу США.
«Я думаю, що Сполученим Штатам варто хвилюватися. Я думаю, що для Мексики немає мети дестабілізації з боку Росії. Швидше за все, вони хочуть забезпечити, щоб Мексика продовжувала займати позицію нібито нейтралітету щодо війни в Україні, яка насправді сприяє Росії», – вважає дипломат.
Нагадаємо, мексиканський президент Обрадор не побачив нічого поганого в участі російського підрозділу у військовому параді на честь з нагоди Дня незалежності Мексики, який відбувся 16 вересня, підкресливши свою «нейтральність».
Раніше агентство Bloomberg пояснювало, що позиція Латинської Америки щодо України «застрягла в минулому». Для її лідерів, давні образи на США та ідеологічні фіксації здебільшого переважають над фактами.