На території стародавнього міста Уксул (Uxul, Мексика) археологи виявили братську індіанців майя могилу, в якій лежали останки 24 осіб, тіла яких були розчленовані.
Знахідка належить німецькому археологу Ніколаусу Зефельду (Nicolaus Seefeld) з університету Бонна. Він вивчав водопровідну систему в стародавньому місті Уксуле, коли виявив штучну печеру площею 32 квадратних метра, де лежали останки 24 осіб.
"Очевидно, що до поховання ця печера була частиною водопроводу і використовувалась як резервуар. Але коли туди скинули тіла, то резервуар довелося засипати. Майя покрили печеру шаром з гравію і обмазали зовні глиною. Завдяки цьому останки збереглися дуже добре", - розповідає Зефельд.
Черепа в братській могилі лежали окремо від станів (фото Nicolaus Seefeld/Universität Bonn).
Черепа в печері були розкидані і лежали далеко від станів. Аналіз виявив сліди сокири на хребцях верхнього відділу хребтів - а значить, цих людей обезголовили. Археологи також знайшли останки кінцівок (рук, ніг, стоп, пальців), які теж, судячи з усього, були відрубані в момент страти. Цікаво, що нижні щелепи вбитих також лежали окремо.
Вчені і раніше знаходили свідчення насильства в цивілізації майя, але в більшості випадків у вигляді малюнків. Нині ж були виявлені нові археологічні докази нещадності індіанців майя.
Дослідникам вдалося визначити стать і вік 15 з 24 страчених. Двоє з них були жінками, а вік коливався від 18 до 42 років на момент смерті. У всіх зуби був декоровані нефритом, що фахівці інтерпретували як приналежність до високого соціального статусу.
Інкрустація зубів нефритом була ознакою високого соціального статусу (фото Nicolaus Seefeld/Universität Bonn).
Могила належить до VII століття (це археологи встановили по виявленим черепкам). Як раз в цей період вся знать міста втратила свої титули з-за підпадання Уксула під правління династії Каан (розташовувалася неподалік у місті Калакмуль). Можливо, саме представники колишньої влади і були побиті.
Зефельд також вважає, що страчені могли прибути і здалеку і, можливо, не належали до знаті міста Уксул. Перевірити цю гіпотезу вчені планують з допомогою хімічного аналізу останків. !zn
Читайте також:
Британські археологи встановили дату царювання першого фараона Єгипту
У В'єтнамі знайдені батько і син, які втекли від жахів війни в джунглі, де прожили 40 років