Співробітники латвійського Бюро по запобіганню та боротьбі з корупцією (KNAB) в середу, 30 січня, провели обшуки у мера Риги Ніла Ушакова. Ці відомості стали основою для повідомлень в ЗМІ про його арешт. Однак вже після 15-ї години Ніл Ушаков з'явився на робочому місці.
Першим про затримання мера повідомив колишній депутат Ризької думи, лідер латвійського "Русского мира" Руслан Панкратов на своїй сторінці у Facebook, який заявив, що KNAB затримав мера Риги і везе його до слідчого ізолятору.
"Обшуки водночас проводяться в робочому кабінеті в Ризькій думі і за місцем проживання в особняку у Межапарку. Вилучаються комп'ютери, телефони, флешки, носії інформації та робочі документи", - написав він.
Дійсно, обшук проходив на робочому місці Ушакова в Ризькій думі і вдома. Як відзначає агентство LETA, співробітники KNAB, які перебували в мерії, прибули в Ризьку думу у середу опівдні. Близько 14:30 співробітники KNAB разом з Ушаковим покинули резиденцію мера, що і стало підставою для чуток про його арешт.
Пізніше Ушаков спростував чутки про своє затримання, сказавши: "Поклавши руку на серце, я можу сказати, що моя совість чиста". І додав при цьому, що йти з поста мера не збирається, але і подробиць розповідати не буде, тому що підписав відповідний документ про нерозголошення.
Ніл Ушаков займає пост мера Риги з 2009 року. Також він очолює партію "Согласие", яку підтримує російськомовне населення Латвії, що і дало привід російським газетам написати про виняткові симпатії мера до Росії.
Як вважають ЗМІ, сьогоднішня подія пов'язана з тим, що з листопада 2018 року в Латвії розслідують справу про хабарі, в отриманні яких підозрюють співробітників Ризької думи і муніципальної транспортної компанії Rigas Satiksme.
За версією слідства, підприємства з Чехії та Польщі дали хабар у розмірі 800 тисяч євро за постачання в столицю Латвії майже 200 автобусів і тролейбусів.
З цього приводу латвійський президент Раймондс Вейоніс закликав мера Риги Ніла Ушакова піти у відставку, вважаючи, що за корупційний скандал відповідає керівник конкретної установи або самоврядування. Зажадала відставки Ніла Ушакова і опозиція, але депутати думи вже двічі відмовилися його звільнити.