Російське керівництво розглядає можливість відведення своїх військ з правого берега річки Дніпро, хоч і вважає його небажаним, і вже готується до того, як пояснити таке рішення населенню РФ. Зокрема, у Кремлі вже створили кілька нових методичок для пропагандистів, які вчать медіа "належним чином" висвітлювати ситуацію в місті Херсон, аби підготувати громадян до того, що росіяни можуть втекти звідти. Про це пише “Медуза” із посиланням на власні, близькі до Кремля, джерела та два документи, що опинилися в її розпорядженні.
Зокрема, в одній з методичок наголошується на тому, що херсонський напрямок зараз “є найскладнішим для російської армії”, бо Україні нібито “життєво необхідно продемонструвати боєздатність” своїх військ, щоб отримати додаткову допомогу від Заходу.
У документі пропонують розповідати про те, що Київ буцімто “готовий погробити десятки тисяч своїх і чужих заради нових траншів і постачання зброї”, тоді ж як Росія не така, тому прагне зберегти життя не лише мирних, а й солдатів. Там повторено і пропагандистський фейк про “загрозу масованого удару по місту з боку ЗСУ”.
Ще однією “причиною” ймовірного відступу загарбників називають те, що Україна й НАТО “кинули всі сили” на Херсонщину та створили “загрозу величезного кровопролиття”.
У Кремлі придумали, що “Зеленський хоче влаштувати кровопролитне шоу на весь світ, представити ЗСУ страждальцями та вимагати нових грошей”. Крім того, там наголошують, що не РФ, а саме Україна нібито хоче знищити Каховську ГЕС і затопити населені пункти своєї ж Херсонської області. За аргументом Москви, тоді російські сили можуть “опинитися в пастці” чи взагалі будуть змиті потоком води.
Вороже керівництво також рекомендує пропагандистам зазначати, що вести міські бої – “недоцільно”, бо “вони завжди найбільш важкі та руйнівні”. Відповідно до наративу про “масовий удар по Херсону з боку України”, у Росії пропонують казати, що наші захисники нібито “можуть просто зрівняти Херсон із землею”.
У іншій методичці адміністрація Владіміра Путіна радить ЗМІ “звернути увагу” на виступ члена наукової ради при Радбезі РФ Анатолія Торкунова на зустрічі з російським президентом. Тоді дипломат згадав про Полтавську битву, у ході якої, за його словами, Петро “відійшов до Полтави”, і саме це йому зрештою допомогло здійснити “перелом у війні”.
Джерела “Медузи”, близькі до Кремля, розповіли, що наразі влада держави-агресора розцінює здачу Херсона як “небажаний, але ймовірний” варіант розвитку подій на полі бою. Вони також уточнили, що ситуація залежатиме від дій українських бійців.
"Якщо масованого наступу не буде, то й здачі не буде. Якщо буде – вона вельми ймовірна", – заявив один зі співрозмовників видання.
Також вони уточнили, що остаточне рішення про вихід армії РФ з Херсона особисто ухвалюватиме Путін за участю людей з “близького кола”. За даними “Медузи”, зараз до цієї групи переважно входять високопоставлені силовики.
Незважаючи на все згадане, у Кремлі продовжують вірити, що нібито зможуть здійснити новий масштабний наступ на територію України взимку 2023 року.
Раніше у американському Інституті вивчення війни припустили, що Росія створює умови для організованого відступу військ із правого берега Дніпра, щоб уникнути розгрому в Херсонській області.
Нагадаємо, 4 листопада заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський показав фото будівлі адміністрації міста, на якій немає російського прапора. Але в ОК "Південь" пояснили, що зняття триколора з Херсонської ОДА може бути ворожим інформаційним вкидом, аби заманити ЗСУ в місто.
Водночас, 6 листопада загарбники розпочали примусову "евакуацію" мешканців шести тимчасово окупованих громад Каховського району Херсонської області, а окупаційна адміністрація Берислава наказала місцевим мешканцям виїхати з міста до 10 листопада.