19 лютого Київ передав в арбітражний трибунал Меморандум в рамках провадження проти Росії, ініційованого через порушення Конвенції ООН по морському праву 1982 року. Поки ще рано прогнозувати вердикт суду і суми виплачуваних компенсацій, тим більше що порушення з боку РФ тривають. Але, як пише автор Володимир Кравченок у своїй статті для DT.UA треба бути готовими до того, що Москва може вийти з процесу і проігнорувати рішення арбітражного трибуналу. Хоча у Києва є інструменти, які дозволять домогтися виконання хоча б частини рішення суду.
Наприклад, існує Нью-Йоркська конвенція про виконання арбітражних рішень, яку підписала і Росія.
"Ця Конвенція передбачає, що якщо одна сторона не виконує рішення арбітражних інстанцій, то інша сторона може звернутися за допомогою до будь-якої держави, що підписала міжнародний договір. В тому числі і з проханням заарештувати майно країни-порушника цієї багатосторонньої угоди", - сказано в статті.
У той же час, перешкодити Україні виграти суд в Гаазі може і продаж "вишок Бойка", і видача ліцензій спільним українсько-російським компаніям на розробку окупованих РФ нафтогазових родовищ у Чорному морі. Хоча самі росіяни і визнають, що позиція Києва у справі про порушення Росією Конвенції ООН по морському праву досить сильна.
"Наприклад, заява генпрокурора Юрія Луценка, що збирався продавати "вишки Бойка", може нашкодити суперечці України проти Росії в Арбітражному трибуналі. Та й не тільки в цьому процесі, але і в справі "Нафтогазу" проти РФ в рамках позову, розглянутого Міжнародним трибуналом при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі", - зазначає автор.
За його словами, показовою є й інша історія, пов'язана з рішенням російської влади призупинити господарську діяльність на Одеському родовищі, яке забезпечує Крим майже половиною власного видобутку газу.
Нагадаємо, що в травні 2017 року в Гаазі пройшли слухання за арбітражним позовом України проти РФ з приводу порушення морського права. У проміжному рішенні суду було зазначено, що Україна має час до 19 лютого 2018 року на підготовку меморандуму з фактами за позовом проти РФ.
Як розповіла раніше заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль, після того, як Україна подасть меморандум, відбудуться слухання арбітражу. Перші результати слухань можуть бути вже у 2019 році, слухання справи по суті можуть початися у 2021 році.
Більше про черговий крок у юридичному переслідуванні Росії за окупацію українського Криму і агресію проти України читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Суд та "мемо" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".