У Катара все ще багато друзів на енергетичних ринках - Bloomberg

Поділитися
У Катара все ще багато друзів на енергетичних ринках - Bloomberg Можливості сусідів тиснути на Катар обмежені залежністю від катарського газу. © anothercitizenship.com
Будь-яка спроба заблокувати катарський експорт спровокує великих клієнтів зрідженого газу на серйозну відповідь.

Нафтові ринки здаються непробивними для геополітичних ризиків. Навіть після того, як чотири арабські країни запровадили непередбачуване ембарго проти 3 в понеділок, ціни на нафту зросли лише на 1,6%, а потім знову опустилися.

Про це на сторінках Bloomberg пише виконавчий директор Qamar Energy Робін Майллс, додаючи, що ресурс, за яким варто спостерігати - не нафта, а природний газ. Якщо суперечка сусідів не вирішиться швидко, літо для країн Перської затоки може виявитися "спекотним".

Автор додає, що проблема навколо Катару нагніталася вже давно. Три сусідні країни з Ради співпраці Перської затоки звинувачували Доху в підтримці ісламістських груп, таких як "Брати-мусульмани", а також в надто дружньому ставленні до Ірану. Однак, через несподівану ескалацію невдовзі після візиту президента США Дональда Трампа у Саудівську Аравію, ОАЕ і Бахрейн разом з Єгиптом і хитким урядом в Ємені і Лівії розірвали відносини з Катаром, закрили своє небо для нього, а також заборонили суходільні і морські подорожі. Значну частину забезпечення продуктами і обладнанням Доха отримує через наземні поставки через Саудівську Аравію чи морем через порт Джебель-Алі в Дубаї.

Катар - один із найменших виробників нафти в ОПЕК, який добуває 618 тисяч барелів на день. Але на супутні продукти, такі як "легка нафта" і зріджений газ припадає ще 1,3 мільйони барелів катарського видобутку на день. Скоріше за все, він буде і далі виконувати угоду ОПЕК про скорочення видобутку. Але навіть якщо ні, то його внесок у спільну справу невеликий. Справжня сила Катару, на думку автора, в тому, що він найбільший експортер зрідженого газу в світі.

Майллс вважає, що дипломатичний конфлікт з Саудівською Аравією і ОАЕ не повинен вплинути на катарські поставки. Танкери Дохи можуть відправитися через води Ірану, а потім пройти через Ормузьку протоку і звичний судноплавний маршрут в акваторії Оману. Або ж судна можуть продовжити курсувати в іранських водах, якщо Оман приєднається до блокади. Будь-які спроби зупинити катарський експорт спричинять велику кризу. А великі споживачі зрідженого газу, такі як Японія, Південна Корея, Китай і Індія будуть змушені дати відчутну відповідь.

Головний японський імпортер Jera Co отримав від Qatargas запевняння, що поставки не будуть перервані. І поки що у Катара є доступ до Суецького каналу, через який він відправляє зріджений газ в Європу. Однак, танкери тепер не можуть заходити в порт Фуджейри в ОАЕ.

Розділяючи найбільше усвіті газове Північне родовище з Іраном і маючи багато вразливих морських установок біля іранського кордону, у Дохи не було іншого виходу як підтримувати хорощі відносини з Тегераном. Вона також може звернутися по допомогу до Туреччини чи Росії. Останній Катар вже допоміг з продажем частки в державній компанії "Роснефть".

Якщо дипломатичний конфлікт загостриться, найбільш серйозним ударом для Катару стане втрата експорту газу в ОАЕ через трубопровід Dolphin. Цей проект, яким володіє Total (24,5%), Occidental (24.5%) і інвестиційна компанія Абу-Дабі Mubadala (51%) транспортує понад 2 мільярди кубометрів газу щодня, а це чверть від обсягу, який споживає країна. Близько 200 мільйонів кубометрів газу на день проходять транзитом через ОАЕ в Оман. Останній ще не приєднався до ебарго. Температура повітря в Перській затоці вже перевалила за 40 градусів за Цельсієм. Тож споживання енергії для систем кондиціонування наближається до піку.

В ОАЕ поки не так багато варіантів заміни газу, який він отримує через трубопровід Dolphin. У країни є порти для імпорту зрідженого газу в Дубаї і Рувасі на заході Абу-Дабі. Термінал в Рувасі, який був запущений в серпні минулого року, тепер здається далекоглядною обережністю. Але два інших термінали імовірно не будуть приймати катарські танкери зі зрідженим газом, тому суднам доведеться пройти через Оман чи може й далі. Але загальний імпорт зрідженого газу все ще не може покрити обсяги, які ОАЕ отримує через Dolphin з Катару.

В цей час, зупинка поставок навіть ненадовго заради створення тиску під час переговорів завдасть Катару великий удар, зруйнувавши його давню репутацію надійного постачальника. Коли Японії довелося швидко шукати енергетичні поставки після аварії на електростанції Фукусіма, Катар вступив у гру. Однак, нинішня криза може нагадати Токіо про занепокоєння з 70-х років щодо надмірної залежності від поставок нафти і газу з Близького Сходу. Те ж саме можна сказати і про Китай, який намагається диверсифікувати свої паливні джерела.

Читайте також: США намагаються примирити Катар з Саудівською Аравією – Reuters

Нагадаємо, що Катар виплатив близько одного мільярда доларів терористичній організації, яка пов'язана з Аль-Каїдою, і спецслужбам Ірану. Така виплата стала викупом за членів королівської родини, яких викрали в південному Іраку під час святкувань, і стала однією з причин розриву дипломатичних відносин країн перської затоки з Катаром.

Раніше повідомлялося, що Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет і Бахрейн оголосили про розрив дипломатичних відносин з Катаром, звинувативши його в підтримці тероризму. Країни перекрили кордони, а також виключили з військової коаліції, яка веде війну в Ємені.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі