Федеральні прокурори Нью-Йорка провели обшук в ексмера міста Рудольфа Джуліані, який також був особистим адвокатом 45-го президента США Дональда Трампа, і вилучили електронне листування з колишніми українськими посадовцями, повідомляє Bloomberg.
Імовірно, йдеться про колишнього генерального прокурора Юрія Луценка і ексголову Державної фіскальної служби Романа Насірова. Ще одна електронна скринька, ймовірно, належить американському бізнесменові українського походження Олександру Левіну.
Обліковий запис e-mail Насірова вилучили на початку березня 2020 року, а iPhone і iPad, які належать Левіну - у лютому і березні того ж року. Обліковий запис e-mail Луценко вилучили в листопаді 2019 року, приблизно у той самий час прокурори отримали таємний ордер на вивчення облікового запису Джуліані в iCloud і облікового запису в Google, що належить близькій до Трампа адвокатесі Вікторії Тенсінг з Вашингтона.
Луценко почав співпрацювати з Тенсінг у середині квітня 2019 року. Приблизно у той самий час, коли у фокусі уваги громадськості опинився його конфлікт із послом США в Україні Марі Йованович.
Вашингтон різко критикував Київ за відсутність результатів у боротьбі з корупцією. Намагаючись знизити градус критики, Луценко звинуватив Йованович у начебто втручанні в роботу прокуратури і передачі йому списку тих, проти кого не можна проводити розслідування (згодом у ГПУ визнали, що ніякого списку не було, а рекомендації посла мали усний характер).
За даними Комітету з розвідки Палати представників Конгресу США, у той самий час Луценко листувався з бізнес-партнером Трампа Львом Парнасом і просив його вплинути на звільнення Йованович в обмін на розслідування проти Байдена.
Щодо Романа Насірова, то він, за даними The Wall Street Journal, був інвестором в один з проєктів Парнаса, що стосується будівництва нерухомості. На той час Насіров також був головою Державної фіскальної служби України.
Ані Насірову, ані Луценку, ані Левіну не інкримінують жодних порушень американського законодавства.
Прокурорів цікавить діяльність Джуліані та його колишнього клієнта - Дональда Трампа. Справа, у межах якої обшукували будинок ексмера Нью-Йорка, стосується таємного лобіювання іноземних інтересів.
За версією слідства, Джуліані міг просувати інтереси українських політиків у США в обмін на компромат на основного конкурента Трампа Джозефа Байдена. Українські правоохоронці мали відкрити справу проти сина Байдена Гантера, який входив до наглядової ради компанії Burisma, заснованої міністром екології часів Януковича Миколою Злочевським.
Спроба підштовхнути Україну почати розслідування проти Гантера Байдена коштувала Трампу першого імпічменту, залишитися на посаді він зміг лише завдяки голосуванню в Сенаті, де того часу більшість належала республіканцям.
Адвокат Парнаса Джозеф Бонді переконаний у тому, що матеріали, отримані при вивчення електронного листування та зібрані в будинку у Джулілані, швидше за все привезведуть до виправдання його клієнта.
Речниця Юрія Луценка в коментарі журналістам заявила, що колишній генпрокурор України співпрацює зі слідством і діяв виключно у межах українського законодавства.
Олександр Левін заявив журналістам, що ніколи не зустрічався з Рудольфом Джуліані та знає його лише як мера Нью-Йорка. Бізнесспівпрацю з Парнасом і Фруманом він підтверджує, але вважає, що вона була невдалою та збитковою.
Нагадаємо, 28 квітня федеральні слідчі в Мангетені обшукали будинок і офіс Рудольфа Джуліані. Обшук в адвоката, а тим більше колишнього адвоката президента – безпрецедентний захід у США, що свідчить про серйозність розслідування.
Один з епізодів розслідування стосується співпраці Джуліані з представниками українського політикуму в 2019 році. За версією слідчих, вони допомагали Джуліані шукати компромат на сина конкурента Трампа, чинного президента США Джо Байдена, а він лобіював їхні інтереси в Адміністрації Трампа.