Жорсткі зіткнення спалахнули в Багдаді в понеділок, як наслідок – загинуло майже 20 людей. Причиною до заворушень стала заява впливового шиїтського священнослужителя Моктада ас-Садра який сказав, що покине політику, що спонукало його прихильників штурмувати урядовий палац і битися з ворогуючими групами. Деякі зіткнення відбулися між бійцями Бригади миру Садра та членами іракських сил безпеки, яким доручено охороняти Зелену зону (район з урядовим кварталом – ред.), але ймовірно також були залучені ополченці, пов’язані з Іраном, пише Reuters.
Поліція та медичні працівники повідомили, що щонайменше 17 людей загинули та десятки отримали поранення. Військові Іраку оголосили безстрокову загальнонаціональну комендантську годину та закликали протестувальників покинути Зелену зону.
З настанням ночі пролунали кулеметні черги та вибухи, а трасуючий вогонь піднімався в небо над Зеленою зоною, де розташовані штаб-квартира уряду та іноземні посольства, у найжорсткіших боях, які бачила столиця Іраку за останні роки.
Це сталося після дня насильства, викликаного заявою Садра про те, що він відмовиться від будь-якої політичної діяльності – рішення, за його словами, було відповіддю на неспроможність інших шиїтських лідерів і партій реформувати корумповану та занепадаючу систему управління.
Пізніше Садр заявив, що оголосив голодування на знак протесту проти використання зброї всіма сторонами.
Політичне протистояння між Садром і шиїтськими мусульманськими суперниками, яких здебільшого підтримує Іран, призвело до чергового витка насильства в Іраку, оскільки країна намагається оговтатися від десятиліть війни, санкцій, громадянських конфліктів і дуже поширеної корупції.
Починаючи з 2003 року, іракські угруповання брали участь у конфесійному конфлікті, а останнім часом – у внутрішньоконфесійній, внутрішньоетнічній політичній конкуренції.
Перемога Садра на жовтневих виборах, його спроби сформувати уряд, вільний від підтримуваних Іраном угруповань, і його остаточний вихід з парламенту на користь вуличних протестів і захоплення урядових будівель для блокування політичної активності — усе це вплинуло на зростання напруженості, яка нарешті вилилася в нове насильство в понеділок.
Прихильники Садра, які тижнями займали будівлю парламенту, потім атакували штаб-квартиру уряду в Зеленій зоні, колись палаці диктатора Саддама Хусейна.
Потім відбулися сутички між молодими людьми, вірними Садру, і прихильниками проіранських ополчень, які закидали один одного камінням біля Зеленої зони під час нічних збройних сутичок.