Дональд Туск, колишній прем’єр-міністр Польщі та експрезидент Європейської Ради, запропонував номінувати на Нобелівську премію миру білоруських опозиціонерів Світлану та Сергія Тихановських. Про це він повідомив на своїй сторінці в Twitter.
«Я вважаю, буде сильним сигналом, якщо ЄС номінує Світлану Тихановську і її чоловіка Сергія, який досі перебуває у в'язниці, на Нобелівську премію миру, - щоб віддати шану всім білорусам, які беруть участь у цьому найбільш мирному русі за багато років», - написав Туск.
“I believe it will be a strong signal if the EU nominates Svetlana Tikhanovskaya and her husband Sergei, who is still in prison, for the Nobel Peace Prize, to pay tribute to all Belarusians engaged in this most peaceful movement in years”.
— Donald Tusk (@donaldtuskEPP) September 9, 2020
Сергій Тихановський — відомий білоруський блогер, який хотів також балотуватися на пост президента Білорусі. Та 29 травня чоловіка звинуватили в грубому порушенні громадського порядку і втручанні в роботу виборчих комісій, після чого арештували.
Після цього випадку свою кандидатуру висунула його дружина Світлана. Саме вона, за даними міжнародних спостерігачів, перемогла на виборах президента. Після публікації перших результатів Тихановська виїхала з Білорусі.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них вже вшосте. Згідно з офіційними даними ЦВК, він отримав 80%, а Світлана Тихановська - 10% голосів виборців.
ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум п'ять протестувальників загинули. Десятки безслідно зникли.
Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян.
У результаті Міністерство закордонних справ Латвії включило до списку санкцій і оголосило персонами нон ґрата 30 громадян Білорусі, серед яких Олександр Лукашенко. Естонія і Литва також заборонили в'їзд Лукашенку і ще 29 чиновникам.
Заступник голови білоруського МЗС Олександр Глаз не дуже дипломатично відгукнувся про дії урядів держав Балтії, які не визнають Лукашенка легітимним президентом через фальсифікацію виборів.
Водночас, за даними ЗМІ, Європейський Союз не введе санкції проти Лукашенка оскільки проти цього виступає Німеччина за підтримки Франції та Італії.