Про це сьогодні пише Wall Street Journal, нагадуючи, що Анкара минулого місяця почала випробовувати балістичні ракети власного виробництва і розвивати інфраструктуру радарів. Обидва кроки є частиною турецьких спроб збільшити експорт зброї, а також забезпечити свої Збройні сили власними танками, бойовими кораблями, безпілотниками, ракетами і винищувачами.
Анкара також відкинула прохання союзників по НАТО про створення спільної системи протиракетної оборони. Натомість Туреччина збирається закупити китайську систему, яка не сумісна з технологіями Альянсу і загрожує обміну даними розвідки.
Ісламістський уряд в Анкарі пояснює, що незалежні Збройні сили дозволять уникнути долі Османської імперії, яка зазнала краху через покладання на альянс з Німеччиною і Австро-Угорщиною. Історія Першої світової війни досі підживлює недовіру між Туреччиною і Заходом.
"Ми програли Першу світову війну, тому що Османська держава не мала власної бойової техніки. Нація, яка не має власного оборонного виробництва не може претендувати на незалежність", - заявив прем'єр-міністр Ахмет Давутоглу в березні.
Напруга у відносинах має також і сучасне підґрунтя. США ввели ембарго на продаж зброї Туреччині в 1974 році, після того, як турецькі війська захопили частину Кіпру. І лише після тривалих дискусій НАТО вирішили направити в Туреччину ракети Patriots, щоб захистити її під час війни в Перській затоці в 1991 році і війни в Іраку в 2003 році.
Видання пише, що Туреччина намагаються дистанціюватися від Заходу на фоні того, як обидві сторони шукають підтримки один в одного у війні проти "Ісламської держави".
"Туреччина змінює свою роль на позаблокову країну в такий спосіб, який змушує НАТО почуватися некомфортно. Її позиція стане проблемою на роки, якщо угода з Китаєм щодо ракет відбудеться і якщо політики продовжать цю лінію", - цитує видання чиновників в Брюсселі.
В цей же час, Туреччина претендує на більш тісні економічні зв'язки з Іраном. Президент Ірану Хасан Рухані зазначив, що сусідні країни виступають за припинення війни в Ємені, де коаліція арабських країн на чолі з Саудівською Аравією проводить військову кампанію. У свою чергу, Ердоган намагався ухилитися від теми релігійної напруженості між країнами, говорячи про припинення конфліктів в Іраку і Сирії.
Раніше Туреччина заявляла, що очікує політичного вирішення кризи в Ємені, однак країна запропонувала свою підтримку Саудівської Аравії. Підтримка Туреччиною Саудівської Аравії є кроком проти Ірану. Так, президент Туреччини Таїп Ердоган минулого тижня звинуватив Тегеран в прагненні "домінувати" на Близькому Сході і закликав його відмовитися від підтримки Хуті.