Туреччина осоромила улюблені пропагандистські байки Путіна – WP

Поділитися
Туреччина осоромила улюблені пропагандистські байки Путіна – WP © @HaberturkTV
Збитий Су-24 ніяк не вписувався у вигадки про змову "фашистів" з НАТО проти Росії чи байку про наступ терористів.

В понеділок, 23 листопада, два турецькі F-16S збили російський бомбардувальник, який, за словами Туреччини, порушив повітряний простір. В теорії різні інтерпретації цієї події можуть з'явитися. Залежно від точок зору, вчинок Туреччини можна розглядати як самозахист члена НАТО, або ж як акт агресії.

Але перед Володимиром Путіним і його підлабузниками у російських ЗМІ питання стоїть лише одне: до якої з їхніх байок можна віднести конфлікт з Туреччиною? Про це на сторінках Washington Post пише Енн Еплбаум.

"Я розумію, що це звучить як претензійний і дуже літературний спосіб описати російську комунікаційну стратегію. Але коли стежиш за російськими ЗМІ певний час, починаєш помічати закономірності у способі повідомляти новини. Ніщо просто так "не стається". Кожна подія – частина великої історії, зазвичай якоїсь теорії змови. Росія або змова, націлена на її знищення, завжди в епіцентрі. Елементи реальності у історії наявні, але викривлені віртуальною реальністю так, щоб вони чудово доповнювали вигадку", - йдеться в статті.

За кілька останніх років Росія продемонструвала кілька варіантів розгортання кампанії з дезінформації. Горезвісний випадок, коли протести на Майдані в Україні у 2014 році були інтерпретовані Кремлем як "повстання нацистів", який підтримує НАТО. А міністр закордонних справ Росії насварив Німеччину за "підтримку коричневої революції".

Патріотичне російське телебачення показувало фантастичні битви між російськими байкерами і "українськими фашистами, які тримали свастику чи символи НАТО". Пропаганда продовжилася навіть після того, як слабкі "праві" партії на виборах в Україні з тріском провалилися, а Альянс не прийшов захищати українців.

Коли російські літаки почали бомбити Сирію, Путін запустив нову байку. На засіданні Генасамблеї ООН він закликав створити антитерористичну коаліції на зразок антигітлерівської, до якої "увійдуть різні сили, готові протистояти тим, хто ненавидить людство, як нацисти". Цього разу ворогами були не українці, а терористи. Ворожа до НАТО риторика була зменшена. Патріотичні телеканали показували "ефективні удари по терористичній мережі". І ця пропаганда продовжилася навіть після того, як всі зрозуміли, що Росія бомбить опозицію Сирії, а не "Ісламську державу".

Російські пропагандистські ЗМІ не відмовилися від першої байки, звісно. Натомість вони "сполучили лінії". Російські державні телеканали заявили, що нібито Україна "постачає зброю ІДІЛ". А канал Міністерства оборони РФ оголосив, що бойовики "Ісламської держави" навіть тренувалися в Україні. Пропагандистам здавалося, що можна поєднувати зразу двох "ворогів" Росії і продовжувати брехливу кампанію. Аж раптом Туреччина вивела складність пропаганди на новий рівень.

Читайте також: Затримана на хабарі заступник голови Одеської митниці "втекла" з-під варти - журналіст

"Чи збиття літака – це частина "агресії проти Росії нацистів/НАТО"? Тоді мабуть Росія повинні відповісти якось НАТО. Але це може бути частиною терористичного наступу проти Росії? Якщо так, тоді це трохи дивно, адже Туреччина теж воює проти тероризму", - йдеться в статті.

На даний момент Росія обрала другий варіант, а варіант з НАТО був відкинутий. В Москві заявили, що друг-зрадник Туреччина, "яка підтримує терористів", несподівано "завдала удару в спину". Так сказав Путін.

"Туреччина рятує Ісламську державу", - миттю після цього сказав "експерт" на державному телеканалі Росії.

Розглядаючи вибір, можна сказати, що рішення кремлівської пропаганди було хорошим. Воно означає, що Росія навряд чи піде на військову відповідь Туреччині і втягувати НАТО в ще більш широкий конфлікт теж не хоче. Це також означає, що Путін досі сподівається увійти до широкої міжнародної коаліції в Сирії і брати участь у процесі завершення сирійської війни.

"Зрештою, йому потрібні докази для іншої своєї байки: він же повинен вдавати, що знову зробив свою країну "супердержавою" і повернув їй міжнародний влив", - пише Еплбаум.

Але також це означає, що історія ще не дійшла до кінця. А що, як Росія знову десь програє чи інший її літак зіб'ють? Що, як сирійська війна погіршиться чи стане непопулярною в Росії? Тоді Кремлю будуть потрібні пояснення цих поразок. І байки знову зміняться. НАТО, швидше за все, лишиться "ідеальним поганцем". Єдине питання полягає в тому, чи буде російська відповідь такою ж вигадкою, чи вона все ж таки відбудеться у реальному житті.

Раніше видання Wall Street Journal писало, що Туреччина підстрелила "паперового тигра" з Росії. Російський президент назвав інцидент "ударом в спину", так ніби його режим дійсно був зраджений партнером, а не сам зруйнував усі натяки на процвітання своєї країни у майбутньому. На думку автора, у Путіна є дві дуже важливі мети на даний момент: позбутися санкцій, які не дозволяють російським компаніям взяти нові борги і загрожують крахом, а також підвищити ціни на нафту, від яких дуже залежить Росія. Автор звертає увагу на те, що режим Путіна зміцнився завдяки тому, що розікрав усі здобутки інтеграції своєї країни зі світовою економікою попри те, що сьогодні в Кремлі модно говорити про західних експансіонізм.

Видання The Independent писало, що Туреччина вочевидь хотіла збити російський Су-24. На думку автора, можливо це сталося тому, що військова кампанія Росії у Сирії, яка почалася 30 вересня, розлютила Анкару, оскільки з того часу російські літаки почали постійно порушувати турецький повітряний простір.

24 листопада Туреччина збила російський бомбардувальник Су-24. Турецькі військові запевняють, що він порушив повітряний простір країни. Відомо також, що обидва пілоти встигли катапультуватися. Деякі ЗМІ повідомляли, що обидва пілоти загинули. Зокрема, сирійські турки опублікували відео з мертвим чоловіком в російській формі. Проте пізніше з'явилися повідомлення, що сирійській армії вдалося врятувати одного з пілотів, а другий перебуває у ополченців.

Літак, який порушував турецький кордон, протягом п'яти хвилин продовжував порушення, незважаючи на те, що 10 разів отримав попередження. Цей літак було збито двома винищувачами F-16 ВПС Туреччини в рамках правил ведення бойових дій. НАТО і Пентагон також підтвердили турецьку версію інциденту з Су-24.

Через деякий час російський вертоліт, що вилетів на пошук пілотів СУ-24, був збитий повстанськими групами в районі Латакії. Сирійська обсерваторія прав людини (SOHR) повідомила, що повстанці запустили у вертоліт протитанкову ракету. При цьому деякі ЗМІ повідомляли, що вертоліт був обстріляний, але йому вдалося благополучно повернутися на базу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі