Після того, як 23 листопада Сполучені Штати оголосили додаткові санкції щодо газопроводу Північний потік-2, у Європі ціни на природний газ зросли до більш ніж 1000 доларів за тисячу кубометрів. Про це повідомляє видання Bloomberg.
Так, 23 листопада еталонні європейські ф'ючерси на газ зросли на 8,7% — до €91,34 за мегават-годину, або $1 096 за тисячу кубометрів. Аналітики припускають, що нові санкції США не призведуть до зростання ф'ючерсів у довгостроковій перспективі.
"Я не думаю, що ці нові санкції вплинуть на ціни на газ, оскільки вони не можуть змінити той факт, що трубопровід уже збудований", - сказала Катерина Єфімова, старша наукова співробітниця Оксфордського інституту енергетичних досліджень.
Вона пояснила, що тепер адміністрація Байдена зобов'язана кожні три місяці надсилати до Конгресу звіт про санкції та дії проти судна, яке вважається російським, і так уже очікувалося.
У заяві державного секретаря США Ентоні Блінкена йдеться, що до списку під санкціями додано пов'язану з Росією компанію Transadria Ltd. та її корабель Marlin.
«Хоча адміністрація продовжує виступати проти трубопроводу Північний потік-2 і запроваджує санкції, ми продовжуємо працювати з Німеччиною та іншими союзниками та партнерами, щоб зменшити ризики від трубопроводу для України, а також для країн НАТО та ЄС на передніх позиціях, і продовжує протидію російським зусиллям, включаючи дії в енергетиці», - наголошується у заяві Ентоні Блікнена 23 листопада.
Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що санкції є незаконними, особливо з огляду на прагнення США розвивати діалог між країнами.
Нагадаємо, 16 листопада німецький регулятор BNetzA призупинив сертифікацію газопроводу через невідповідність "організаційної форми" оператора Nord Stream AG європейському газовому законодавству: той має бути повністю відокремлений та незалежний від російського "Газпрому". Російський газовий монополіст погодився створити формально незалежну дочірню компанію оператора, що діє, для управління тією частиною газопроводу, яка розташована в Німеччині.
Україна також візьме участь у сертифікації газопроводу. Київ наполягає на тому, що до російського газопроводу та оператора правила європейського газового ринку мають бути застосовані повною мірою. За сприятливого для Росії результату сертифікація "СП-2" завершиться в березні.
Росія використала у своїх інтересах ситуацію на світовому ринку після пандемії та знизила поставки, що стало одним із факторів вибухового зростання цін на газ у Європі. Москва дає зрозуміти європейським партнерам, що збільшення постачання газу можливе за умови схвалення сертифікації оператора "СП-2". Докладніше про те, чого добивається Кремль, читайте у статті Михайла Гончара " Північний потік-2": три цілі Путіна і як його зупинити" у ZN.UA.