"Арабська весна" змінила порядок на Близькому Сході п'ять років тому, але панування в регіоні демократії так і не відбулося. Вирішення конфлікту з "Ісламською державою" обіцяє затягнутися на довгі роки, пише Міхаель Штюрмер на сторінках німецької газети Die Welt.
"Вихід США з Близького Сходу, всупереч бажанню адміністрації Обами, відбудеться не так скоро", - йдеться в статті. Американські спецслужби використовують все частіше старомодне шпигунство і високі технології, щоб "перехопити" бойовиків "Ісламської держави" в Сирії, і знищити. При цьому Пентагон озвучує перед Білим домом загальну стратегію – створення одного ланцюга військових баз в Північній Африці, південно-Західній Азії та на Близькому Сході. Військові доповідають про авіаудари по бойовиках ІД, спеціальних операціях. "Але допомагає все це зупинити вбивства, можливо стабілізувати ситуацію в "державі", порядок у якому існує тільки на папері", - нарікає автор.
Як підкреслює автор, ніхто не може з упевненістю передбачити, як довго це триватиме, адже пройшло вже п'ять років після "Арабської весни". Захід і Схід помилялися, коли думали, що в регіоні після таких подій запанувати демократія. "Арабським державам не уникнути свого минулого, а Іраку і Сирії в даний час – бойовиків ІД, які зайняли певну територію на карті", - йдеться в статті.
"Хто міг – вже втік. Мільйони людей, що зневірилися, втомилися чекати, умови життя стали повністю нестерпними. Вони приходять без запрошення. Європа стала їхньою метою не через культурної близькості, а через відчай", - підкреслює автор статті. Міхаель Штюрмер задається питанням, чим це закінчиться і проводить паралель з історією – 30-літньою війною 1618 року. Він визнає, що історія не повторюється, але є "ключі", які вона залишає в допомогу.
Штюрмер нагадує про події 17-го століття, коли війна почалася як релігійне зіткнення між протестантами і католиками імперії і зачепила всі європейські країни. Бойові дії 30-літньої війни відбувалися в Центральній Європі, в основному на території сучасної Німеччини. Іноді, нагадує автор, була надія на переговори і мир. Але потім конфлікт розгорався знову. Тоді релігійний фанатизм було переможено реальною політикою – укладенням Вестфальського миру, гарантами якого виступили Франція і Швеція. Тоді Республіка Сполучених провінцій і Швейцарський союз стали незалежними державами і вийшли зі складу імперії.
Автор підкреслює, що можна сперечатися нескінченно про причини початку війни. Але, як пише Штюрмер, американські аналітичні центри нічого не робили з 1989 року – з тих пір відбулося величезна кількість конфліктів.
Штюрмер пише, що радянське вторгнення в Афганістан і конфлікт в Іраку стали початком для войовничого ісламізму і терору. "Вони зруйнували історичну рівновагу між Месопотамією і Персією. І розвал Радянського Союзу, коли саудівці і американці тиснули на ціни на нафту, теж зіграв свою роль", - вважає автор.
Те домінування в регіоні, про яке раніше думали в США, є ілюзією. "Нова тридцятирічна війна ще далека від завершення", - резюмує автор.
Раніше видання The Times повідомляло, що США змінюють військову стратегію проти ІД через втручання РФ у Сирію. Новий план Пентагону полягає в тому, щоб битися з бойовиками ІД відразу на декількох фронтах.
Нещодавно відомо, що влада Саудівської Аравії оголосили про створення військової коаліції ісламських держав для протидії тероризму.