Третього отруйника Скрипаля ідентифікували завдяки фільму про Другу чеченську війну

Поділитися
Третього отруйника Скрипаля ідентифікували завдяки фільму про Другу чеченську війну Сергєєв-"Федотов" відвідував Каталонію і Британію напередодні недавніх референдумів © The Insider
Журналісти-розслідувачі встановили зв'язки з Дениса Сергєєва з Мишкіним і Чепігою, організаторами перевороту в Чорногорії та іншими російськими шпигунами.

Журналістам-расследователям вдалося встановити особистість офіцера ГРУ Генштабу Росії Дениса Сергєєва, візит якого в Солсбері збігся з отруєнням перебіжчика Сергія Скрипаля, завдяки документальному фільму про Другу чеченську війну. Проект Bellingcat і видання The Insider опублікували третю частину розслідування про шпигуна "Сергія Федотова" - третьому ймовірного учасника хімічної атаки в Солсбері.

Ідентифікація "Федотова" зайняла набагато більше часу, так як на відміну від "Петрова" і "Боширова", його фотографію не було оприлюднено. Крім того, після публікації журналістських розслідувань про замах на Скрипаля російські спецслужби почали видаляти інформацію про "Федотова" з баз даних – документи зникли з паспортної бази, бази ГІБДД і бази перетину кордону, відзначають автори матеріалу.

Журналістам вдалося отримати списки пасажирів рейсів з Москви до Лондона 2 березня 2018 року. Одним із рейсів до британської столиці прибув росіянин "Сергій В'ячеславович Федотов", номер паспорта якого на дві цифри відрізнявся від номерів паспортів "Петрова" і "Боширова".

Так як агенти ГРУ часто вказують у документах прикриття частину своїх реальних персональних даних, розслідувачі почали пошук двійника "Федотова". У російській паспортній базі вони знайшли людину з такими ж по батькові та датою народження (17 вересня 1973 року), прописану за адресою гуртожитку Військової академії Міноборони РФ у Москві – так званої "Консерваторії", де готують співробітників військової розвідки. Його ім'я - Денис В'ячеславович Сергєєв.

Сергєєв неодноразово бронював місця на поїзди з Москви до Санкт-Петербурга разом з іншими агентами ГРУ. На одного з попутників оформлено право керування автомобілем Володимира Моїсеєва ("Володимира Попова") – одного з організаторів спроби перевороту в Чорногорії. Крім того, він кілька разів із найманцями "Вагнера" літав до Краснодара, де знаходиться база ЧВК.

Ще один попутник Сергєєва як мінімум чотири рази літав на літаку разом з Едуардом Шишмаковим ("Едуардом Широковим") - ще одним організатором путчу в Чорногорії.

Фотокопію сторінки закордонного паспорта "Федотова" надало журналістам одне з джерел. Також з'ясувалося, що Сергєєв знімався в документальному фільмі про бій за висоту Осляче Вухо в Дагестані в серпні 1999 року. Тоді його було поранено і представлено до державної нагороди.

Сергєєв тричі крупним планом з'являється у фільмі - на 35-й, 82-й і 90-й хвилинах.

Професор Хасан Югейл з Центру візуальних обчислень Університету Бредфорда в Британії провів порівняльну експертизу фото "Федотова" і Сергєєва, зроблених з інтервалом в майже 20 років. Вона показала, що коефіцієнт збігу між ними - 78% за необхідних 70% для однієї й тієї ж людини.

За даними розслідування, Сергєєв народився в казахстанському селі Ушарал, оточеному військовими частинами. У 1990-му році він закінчив Свердловське суворовське військове училище (нині - Єкатеринбурзьке), потім служив у Повітряно-десантних військах Збройних сил РФ. Будучи командиром роти 108-го гвардійського парашутно-десантного полку, що базується в Новоросійську, брав участь у Другій чеченській війні. На початку 2000-х Сергєєв перебрався до Москви і вступив в "Консерваторію".

Автори матеріалу встановили, що офіцер ГРУ "Федотов"-Сергєєв причетний до отруєння болгарського бізнесмена Ємельяна Гебрєва. Крім того, він відвідував Каталонію напередодні референдуму про незалежність від Іспанії і Британію – перед референдумом про вихід з ЄС, однак підтвердити зв'язок його візитів з цими подіями не вдалося.

Нагадаємо, 5 березня минулого року в британському Солсбері з сильним отруєнням був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль і його донька. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, які працювали на місці події.

За даними слідства, проти Скрипалів була використана нервовопаралітична речовина "Новачок" російського виробництва.

У вересні британські правоохоронці оприлюднили дані про двох підозрюваних в отруєнні Скрипалів – "Руслана Боширова" й "Олексія Петрова". За даними розслідувачів, "Боширов" - це полковник ГРУ Генштабу ЗС РФ Анатолій Чепіга, а "Петров" - військовий медик ГРУ Олександр Мишкін.

На початку 2019 року Bellingcat ідентифікувала третього отруйника– офіцера ГРУ Дениса Сергєєва, яка працювала під оперативним псевдонімом "Сергій Федотов".

Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля та дипломатичний скандал з висилкою російських шпигунів під дипприкриттям читайте в матеріалах Олександра Хари "Токсична Росія" і "Дипломатичний екзорцизм" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі