Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що його не турбує те, чи піде Іран на дипломатичні перемовини для врегулювання конфлікту, який набрав обертів після ліквідації іранського генерала Касема Сулеймані.
"Радник з національної безпеки сьогодні заявив, що санкції та протести змусять Іран вести перемовини. Насправді, мене абсолютно не хвилює, чи підуть вони на перемовини. Це буде повністю залежати від них, але ніякої ядерної зброї та не вбивайте своїх протестувальників", - твітнув Трамп.
مشاور امنیت ملی امروز عنوان کرد كه تحریم ها و اعتراضات، ایران را"به شدت تحت فشار"قرار داده است و آنها را مجبور به مذاكره می كند.در واقع، اصلا برایم اهمیتی نداردکه آیا آنها مذاکره می کنند یا نه.این کاملاً به عهده ی خودشان است، اما سلاح هسته ای نداشته باشیدو"معترضان خود را نکشید." https://t.co/DBGGs8QFcJ
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 13 января 2020 г.
6 січня влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від ядерної угоди. СВПД був підписаний Іраном і шістьма іншими учасниками угоди в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.
Сприяло цьому й загострення на Близькому Сході. У ніч на 3 січня американські війська завдали авіаудар по аеропорту Багдада, в результаті якого загинув командувач спецпідрозділом "Кудс" Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Ірану Касем Сулеймані. Ця атака стала відповіддю на напад підтримуваних Іраном шиїтських збройних угрупувань на посольство США в Іраку.
Верховний лідер Ірану аятолла Хаменеї пообіцяв помститися Сполученим Штатам Америки за вбивство Сулеймані. Своєю чергою президент США Дональд Трамп натякнув владі Ірану можливість проведення переговорів.
Докладніше про наслідки ліквідації іранського генерала і сценарії розвитку ситуації на Близькому Сході читайте в матеріалі Віталія Федянина "Бій Трампа з "Тінню" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".