Але вона також послужила дверима, які відривають шлях до всього спектру сумнівних зв'язків і дій, пов'язаних з Росією, президентом Дональдом Трампом, його радниками і членами його сім'ї.
Про це на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington Post пише оглядач Пол Волдмен, додаючи, що отаннє викриття про те, що в зустрічі з Трампом-молодшим брали участь аж 8 росіян, було водночас і шокуючим, і зовсім не дивним. Воно вказує на один із вимірів того, як Трамп був пов'язаний з російськими інтересами впродовж десятиліть.
Хоча можлива співпраця виборчого штабу Трампа з російськими урядовцями дали поштовх скандалу, його фінансові зв'язки з Росію теж не менш важливі.
Оглядач нагадує, що на зустрічі Дональда Трампа-молодшого з російським юристом, пов'язаним з Кремлем, був також Іке Кавеладзе, друг російського співака Еміна Агалова і його батька-олігарха Араса Агалова. Останній давно дружить з родиною Трампів і Володимиром Путіним. Кілька років тому Кавеладзе фігурував у розслідуванні схеми масштабного відмивання грошей через сотні банківських рахунків і тисячі фіктивних компаній у Делавері, за якими стояли росіяни.
"Сумніваюся, що хтось, у кого за плечима історія про відкриття тисяч фейкових рахунків у Делавері, дійсно хотів поговорити з Трампом про заборону всиновлення у Росії", - зауважив сенатор-демократ Марк Ворненр.
Оглядач підсумовує, що у кімнаті, де проходила зустріч з Трампом-молодшим, були пов'язаний з Кремлем юрист, колишній російський розвідник (хоча "колишніх" розвідників не буває), а ще чоловік, якого підозрювали у масштабному відмиванні грошей. І всі ці росіяни прийшли продати бруд на Гілларі Клінтон. Їхня пропозиція зацікавила сина кандидата-республіканця, його затя і близького радника, а також голову його виборчого штабу.
Зараз у таборі Трампа кажуть, що зустріч була короткою, вона пройшла безуспішно, і ніякого компромату на Клінтон вони не отримали. Але варто пам'ятати, що перед цим оточення Трампа брехало про зустріч, запевняючи, що розмова була про усиновлення в Росії, і приховуючи особи тих, хто ще був присутній на ній. З огляду на це, не можна бути впевненим, що команда Трампа цього разу розповіла всю правду.
Водночас, аргументом, який вказує на те, що Трамп був ідеальним кандидатом для змови з росіянами, лишаються його давні і глибокі фінансові зв'язки з Росією. Огляд офіційних записів викриває, що успіх Трампа у бізнесі значною мірою завдячує потоку сумнівних грошей з РФ. За останні 30 років щонайменше 13 людей з відомими чи вірогідними зв'язками з російською мафією і олігархами володіли, жили чи вели кримінальну діяльність з апартаментів у Trump Tower чи інших об'єктах нерухомості Трампа. Багато з них використовували апартаменти і казино нинішнього президента США для відмивання незаконно отриманих мільйонів доларів. Дехто з них керував всесвітньою мережею ігрової мережі з високими ставками просто з Trump Tower, розмістившись на повех нижче від апартаментів американського президента.
Інші росіяни пропонували Трампу сумнівні, але прибуткові угоди, які вимагали інвестицій з його боку. Підсумовуючи все це, можна зробити висновок, що потік грошей з Росії дав Трампу критично важливе фінансування, яке допомогло йому врятувати свою бізнес-імперію від катастрофи, покращити імідж і запустити кар'єру на телебаченні і в політиці.
"Вони врятували його шкуру", - сказав колишній помічних генпрокурора США Кеннет МакКолліон, який парцював у часи адміністрації Рональда Рейгана і розслідував зв'язки Трампа з організованою злочинністю в 1980-х роках.
Деякі люди також помітили протиріччя між заявою Дональда Трампа-молодшого, яку він зробив у 2008 році, про те, що "на росіян припадає непропорційна частина наших активів", і словами самого президента США, що у нього немає інвестицій в Росії. Останнє може бути правдою, цього ніхто не знає напевне. Але можна точно сказати, що росіяни багато інвестували в Трампа. Насправді, суми грошей, якими російські олігархи і злочинці набили кишені Трампа за всі ці роки, вимірюються сотнями мільйонів доларів. В одних випадках вони інвестували у проекти Трампа. У інших - вони купували апартаменти у його компанії. Один з американських репортерів розповів, як Ерік Трамп розповів, що його батьку не потрібні позики від банків Америки для побудови комплексів для гольфу, тому що "у нас достатньо фінансування з Росії". Потім була історія про те, як Трамп купив маєток Palm Beach за 41 мільйон доларів, а потім продав його через чотири роки російському олігарху Дмитру Риболовлєву за 95 мільйонів.
Цілком можливо, що всі ці епізоди співпраці Трампа з росіянами були законними. Можливо, він ніколи не ставив запитання, чому російські олігархи засипають його грошима. Але зараз суспільство доторкнулося лише до вершити айсберга його фінансових зв'язків з Росією. Не виключено, що їх вивчення пояснить, чому Трамп так хвалить Володимира Путіна, а може й більше.
Раніше видання Politico писало, що у Трампа-молодшого можуть з'явитися проблеми з законом через зустріч з юристом з Росії. Оскільки вона могла суперечити федеральному закону США.
Нагадаємо, що у травні минулого року колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак передав НАБУ документи, що підтверджують незаконні виплати Партією регіонів готівкових коштів ряду колишніх і нинішніх високопосадовців, а також американському політтехнологк Полу Манафорту. Йдеть про так звану "чорну бухгалтерію" ПР із загальними виплатами на суму близько 2 мільярдів доларів.
У матеріалах "чорної бухгалтерії" ПР ім'я Манафорта згадується у 22 записах за період з 20 листопада 2007 року по 5 жовтня 2012 року. Загальна сума витрат, зазначена у даних записах, становить 12,7 млн доларів США.
Детальніше про загрозу розвалу справи "чорної бухгалтерії" регіоналів читайте у статті Віктора Трепака "Небезпечний симбіоз" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".