Неможливо точно діагностувати будь-яку людину на відстані, але розумно вказувати на чіткі, спостережувані ознаки порушень і робити висновки на основі повторюваних моделей поведінки. Існує значна різниця між діагностикою конкретного розладу і аналізом значення якостей Трампа, таких як параноя, грандіозність, патологічна брехня і відсутність емпатії та патологічного обману.
Автори Politico Бренді і Тоні Швартц вважають, що поведінка Трампа є передбачуваним результатом цієї психологічної диспозиції, посиленою стресом від розслідувань, з якими він стикається. Їх оцінка заснована на описах тих, хто працював з Трампом, на його об'ємних відповідях на реальні ситуації в реальному часі.
"Один з нас - судовий психіатр, який лікував більше тисячі осіб з характеристиками, схожими на трамповські. Інший провів 18 місяців спостереження за інтерв'ю Трампа, щоб спільно написати The Art of the Deal", - пишуть автори.
Зростаюча грандіозність Трампа проявляється в найвищому ступені, яку він використовує, щоб посилатися на себе - "стабільного генія", як він зміцнив свою владу, позбувшись від помічників та членів адміністрації, які кинули виклик його владі. Оскільки жодна людина або обставини не можуть задовольнити його потреби, майже кожен у своєму житті в кінцевому підсумку стає незатребуваним, і він стає все більш ізольованим.
Зростаюча параноя Трампа відображається в отруйних заявах, які він зробив про велику кількість ворогів, включаючи демократів і республіканців, союзників по "Великій сімці", розвідувальне співтовариство, медіа та іммігрантів. Його жага до абсолютної влади проявляється в захоплених словах про деспотів, в тому числі про Кім Чен Ина, Володимира Путіна, Сі Цзіньпіна, Реджепа Таїпа Ердогана і Родріго Дутерте. Часта брехня Трампа розкриває його потребу у перевизначенні реальності, коли правда не задовольняє його.
Враховуючи мінливість Трампа, невпевненість і строго обмежена увага, на його рішення не роблять істотного впливу роздуми або аналітичні міркування. Оскільки він не може терпіти навіть саму м'яку критику, він несприйнятливий до навчання і зростання. Замість цього, нездатний стежити за своїми емоціями, він злісно реагує і часто загрожує помстою на будь-який виклик його владі. Навіть успіх дає йому лише сьогохвилинне задоволення.
Психологічне розташування Трампа сильно впливає на наслідки для особистої, національної і міжнародної безпеки. На жаль, американці як і раніше неохоче відкрито говорять про психічне здоров'я або дізнаються, наскільки глибоко це може вплинути на поведінку. Оскільки рівень психічного розладу Трампа настільки незвичайний, що більшості з нас важко зрозуміти, який катастрофічний відчай можуть відчувати такі люди, щоб заповнити їх власне внутрішнє відчуття порожнечі.
Більшість таких людей стають майже повністю залежними від інших за їх почуття власної гідності. Такі люди стають надчуттєвими до образ. У самих крайніх випадках заздрість може спонукати їх до садистскому задоволення мучити сприйманих ворогів, і тих, кого вони вважають, стають все більш шанованими, ніж вони є насправді. У випадку з Трампом його потреба знову і знову демонструвати, що він заслуговує захоплення, пригнічує його здатність зосередитися на чому завгодно.
Хоча посадові особи і велика частина медіа уникали теми психічного здоров'я Трампа, ясно, що противники США ретельно вивчили психологічні слабкості Трампа і визначили, як використовувати їх у своїх інтересах. Це ми і спостерігали під час його переговорів Трампа з Путіним і Кім Чен Ином. За іронією долі, розвідувальне співтовариство США робить саме такий психологічний аналіз інших іноземних лідерів.
Вміння Трампа оволодіти становищем продовжуватиме зменшуватися, оскільки він стикається зі зростаючою критикою, звинуваченнями, погрозами імпічменту та потенційними кримінальними звинуваченнями. Ми можемо очікувати, що він стане більш відчайдушним, більш екстремальним в своїх коментарях, більш жорстоким у своїх погрозах і більше безрозсудним і руйнівним у своїх діях. Його остання загроза у бік Ірану - один з прикладів. І він, найімовірніше, повернеться до аналогічних погроз у бік Північної Кореї, якщо відчує, що Кім робить з нього слабака і невдаху.
Як ми можемо зберегти власне психічне здоров'я перед лицем небезпеки, яку представляє Трамп? По-перше, не використовуйте логіку або раціональність, щоб спробувати зрозуміти поведінку Трампа. Він керується не розумом, а негативними емоціями, які заразні. Трамп розквітає, створюючи страх.
По-друге, будьте ясніші, ніж коли-небудь, щодо ваших основних цінностей, вірувань і принципів, і покладайтеся на них, коли ви відчуваєте себе найбільш заплутаними і боязкими.
Нарешті, визнайте, що страх - ваш ворог. Утримання протилежностей реалізму і оптимізму - краща протиотрута.
Віце-адмірала Джеймса Стокдейла посадили у в'язницю на вісім років у В'єтнамі і неодноразово катували. Те, як він вижив, має значення для кожного, хто має справу з почуттям безпорадності і безнадійності: "Ви ніколи не повинні плутати віру в свою перемогу, чого ви ніколи не зможете втратити - з дисципліною боріться з найжорстокішими моментами вашої реальності, якими б вони не були".