Президент Дональд Трамп поділився планами про те, що хоче вивести американські війська з Сомалі, виконавши передвиборчі обіцянки щодо повернення солдатів додому, навіть не зважаючи на те, що країну як і раніше оточують повстанці, пов'язані з Аль-Каїдою, передає Bloomberg.
Пентагон почав розробку планів для президента, і в обговореннях брали участь радник з національної безпеки Роберт О'Брайен, міністр оборони Марк Еспер і голова комітету начальників штабів Марк Міллі, за словами людей, які попросили не називати їх імені, обговорюючи приватні плани.
За даними Дослідницької служби Конгресу США, в Сомалі знаходиться близько 700 військовослужбовців, в основному це спецназівці, які допомагають навчати сомалійську армію. Всі або майже всі були відправлені під час президентства Трампа.
За словами одного зі співрозмовників, бажання президента піти з Сомалі викликало занепокоєння з боку офіційних осіб, які попереджають, що це може зстворити вакуум, який може заповнити ісламістське бойове угрупування «Аш-Шабааб».
Група продовжує здійснювати теракти смертників і інші напади в цій східноафриканській країні, незважаючи на часті удари американських безпілотників, а уряд Сомалі зберігає слабкий контроль над владою.
«Якщо США значно скоротять свою військову присутність в Сомалі, то і без того слабкий вплив уряду на безпеку в країні буде значно ослаблено», - сказав Колін Томас Дженсен, старший радник WestExec Advisors і колишній радник з політики в Африці. «Аль-Шабааб спробує скористатися цим».
Представники Ради національної безпеки, Міністерства оборони і Африканського командування США від коментарів відмовилися.
Багато американців можуть бути здивовані, дізнавшись, що американські війська перебувають в Сомалі після гучного виведення військ в 1994 році. Розгортання віськових, щоб допомогти країні впоратися з голодом, закінчилося загибеллю понад двох десятків американців, деякі в сумнозвісному Могадішо, битві, про яку говорилося в книзі і фільмі «Падіння чорного яструба».
До середини 2017 року Трамп почав направляти в Сомалі додаткові сили в рамках контртерористичних зусиль. На додаток до потенційних загроз безпеки Сомалі, якщо американські війська знову підуть, миротворча місія Африканського союзу повинна бути виведена до кінця наступного року.
Вивід США також порушить недавні зобов'язання США перед Сомалі. Минулого місяця старше командування Африканського командування і командири спеціальних операцій відвідали Сомалі з метою підкреслити «унікальну роль США як кращого партнера в забезпеченні навчання з питань безпеки для країн-партнерів зі Східної та Західної Африки», - йдеться в заяві AFRICOM.
Раніше США вивели з Німеччини 12 тисяч військових, також Пентагон скоротить військовий контингент в Іраку.