Для всіх тих, хто цікавиться доктриною Трампа по Близькому Сходу, Майк Помпео з користю надав підказку. Це сталося минулого тижня у формі важливої зовнішньополітичної промови, наповненою суперечностями і іноді такою, що межує з абсурдом. Якщо і була якась змістовна політична нитка, то це те, що президент США Дональд Трамп виступає проти того, за що виступав Барак Обама. Якщо простими словами - доктрина Трампа по Близькому Сходу є анти-Обамовою, пише Рула Халаф у своїй колонці для Financial Times.
Автор зазначає, що державний секретар слідував традиціям США, коли вирішив виступити в Американському університеті в Каїрі. Ця установа стала місцем виступу Обами в 2009 році, в якому тодішній президент прагнув перевернути сторінку, присвячену збитку, завданого іміджу США у відповідь на атаки 11 вересня 2001 року. У більшій частині мусульманського світу війна з терором і вторгнення до Іраку розглядалися як війна проти ісламу. Настав час виправити розкол.
Будучи хорошим оратором, Обама пообіцяв "новий початок", заснований на взаємному інтересі та повазі. Тоді аплодували і широко хвалили, а потім розчарували регіон, не вживши заходів щодо червоної лінії хімічної зброї, яку він провів для сирійського режиму. Коли Башар Асад, борючись з революцією, яка розпочалася у 2011 році, застосував її, Обама здригнувся, пише автор.
Для сунітських автократів більш непростимий гріх заплямував спадщину Обами: його прагнення укласти ядерну угоду з Іраном, яка гальмує його амбіції в обмін на послаблення санкцій. Найзначніший дипломатичний прорив у регіоні протягом десятиліть був справедливо сприйнятий більшою частиною світу. Він також був невірно витлумачений американськими сунітськими арабськими союзниками та Ізраїлем як перемога Ірану.
З самого початку Трамп визначив свій підхід до Близького Сходу як антиіранську кампанію, принцип, з якого витікала будь-яка інша політика. Він не тільки вивів Америку з ядерної угоди і знов запровадив санкції США, але і закрив очі на укорінення все більш жорстокого авторитаризму в арабському світі сунітів. Він також ще більше зблизився з суперником Ірану - Саудівською Аравією - навіть незважаючи на те, що поведінка королівства стало небезпечно руйнівною.
Промова Помпео була підходящим прикладом зациклення Трампа на Ірані. Він говорив з Єгипту, який вважається однією з найгірших у світі держав за політичними свободами, після жахливого вбивства Джамаля Хашоггі. Тим не менш, у відношенні прав людини він посилався тільки на аятолу Ірану та його поплічників, що "вбивали, кидали до в'язниці і залякували волелюбних іранців". Про волелюбних арабів, які вбиті, ув'язнені і залякані, не було жодної згадки. Максимум, запропонований Помпео, - це м'яке заохочення Єгипту "розкрити творчу енергію єгипетського народу, послабити економіку і сприяти вільному і відкритому обміну ідеями".
Навіть коли адміністрація США намагається бути послідовною, вона спотикається. Такий неупереджений характер Трампа і хаотичний стан його адміністрації, що його антиіранський наратив підірваний непослідовністю. Наприкінці 2018 року Трамп шокував зовнішньополітичне відомство і втратив свого міністра оборони Джеймса Меттіса, оголосивши про виведення американських військ з Сирії.
Це рішення залишає союзників США курдів, які зіграли важливу роль у боротьбі проти ІДІЛ, уразливими для атак з боку Туреччини, яка розглядає їх як продовження своїх власних курдських сепаратистів. Це також вручає сирійському режиму і його покровителю Ірану перемогу. Збентеження послідувало за оголошенням: суперечності Трампу офіційними особами США і несподіваний президентський твіт, що загрожував Туреччині, посилили відчуття безладу.
Не помічаючи явного протиріччя, Помпео в Каїрі, як і раніше зациклювався на Обамі. "Ми дізналися, що коли Америка відступає, часто настає хаос. Коли ми нехтуємо нашими друзями, виникає почуття образи", - заявив він. Він мав намір посварити адміністрацію Обами за те, що той залишив Сирію і союзників в Перській затоці. Але заява показала, що держсекретар втратив зв'язок і встановив паралелі з попередником, якому Трамп відчайдушно суперечить. Політика президента на Близькому Сході зараз описується як продовження поступового роз'єднання Обами. Але бути анти-Обамою не так просто.
Як повідомлялося, 19 грудня Білий дім і Пентагон повідомили про виведення американських військ з Сирії у зв'язку з переходом до "нової стадії" військової операції проти угруповання "Ісламська держава". За даними американських ЗМІ, Пентагон намагався відрадити президента Дональда Трампа від цього кроку.
На тлі рішення Трампа про виведення військ з Сирії міністр оборони США Джеймс Меттіс оголосив про свою відставку. З 1 січня обов'язки міністра оборони виконує заступник голови Пентагону Патрік Shanahan.
Британія, Франція, Німеччина і Данія – ключові союзники США в коаліції проти "Ісламської держави" - розкритикували рішення Трампа, вказавши на небезпеку реорганізації терористичних осередків в Сирії. Голова МЗС Данії Андерс Самуельсен закликав ЄС скоординувати дії, щоб переконати Вашингтон.
Президент Росії Володимир Путін назвав рішення Трампа про виведення військ з Сирії "правильним", а Туреччина перекинула додаткові війська на сирійський кордон.
Озброєна опозиційна коаліція "Сили демократичної Сирії" розцінила дії США як "удар в спину".