Торговельна угода змінить відносини між Британією та ЄС — FT

Поділитися
Угода може надати деякі важливі переваги обом сторонам.

Основною частиною подальших відносин між Великою Британією та ЄС має стати торговельна угода, а також співпраця у боротьбі зі злочинністю та тероризмом. Майбутня угода про відносини принесе глибокі зміни, оскільки обидві сторони змушені адаптуватися до кінця 30-річного членства Великої Британії в єдиному європейському ринку, пише Financial Times.

Очікується, що торговельна угода між Лондоном та Брюсселем надасть компаніям Великої Британії та ЄС пільговий доступ до ринків одна одної, гарантуючи, що імпортні товари будуть вільними від тарифів і квот.

Але економічні відносини між Великою Британією та ЄС з 1 січня, коли угода набуде чинності, будуть проходити на більш обмежених умовах, ніж зараз.

Торговельна угода, ймовірно, призведе до того, що Британія зазнає потенційної 4-відсоткової втрати валового внутрішнього продукту протягом 15 років унаслідок виходу з ЄС, прогнозує Управління з питань бюджетної відповідальності Великої Британії. Але відсутність угоди призвела б до падіння рівня ВВП майже на 6%, згідно з підрахунками фіскального наглядового органу.

Торговельна угода надає і деякі важливі переваги обом сторонам, а також включає співробітництво в галузі безпеки.

Як угода вплине на торгівлю товарами між Британією та ЄС. Відправною точкою для майбутніх переговорів про відносини після Brexit було те, що сторони повинні спробувати укласти угоду, яка не передбачає встановлення тарифів на торгівлю товарами. Вони також не хотіли кількісних обмежень щодо обсягу товарів, які можна продати без мита. Але очікувана домовленість - це все одно зовсім інший стан справ для Британії, ніж це було за її членства в єдиному ринку ЄС та митному союзі.

Після закінчення перехідного періоду Brexit між ЄС та Великою Британією існуватимуть жорсткі митні та регулятивні кордони, і товари будуть піддаватися контролю, тому жорсткі умови торгівлі можуть бути згладжені лише на полях співпраці.

Торговельна угода дозволить запровадити чесну ділову конкуренцію. Пропозиція ЄС щодо безмитної торгівлі залежала від того, чи погоджується Велика Британія підтримувати "рівні умови" для чесної ділової конкуренції в таких сферах, як екологічні стандарти та трудові права.

Брюссель також прагнув гарантій того, щоб Велика Британія не мала необмежених можливостей виплачувати державну допомогу цінним галузям, надаючи їм конкурентну перевагу. Питання рівних умов було одним із найбільш неприємних моментів переговорів.

Але, Велика Британія не буде зобов’язана безпосередньо слідувати правилам ЄС або підлягати юрисдикції Європейського суду.

Перебування поза єдиним європейським ринком має інші регулятивні наслідки для країни. Наприклад, британський бізнес більше не зможе розраховувати на те, що дозволи британських відомств дозволять йому розміщувати товари на європейському ринку.

Також одним із найбільш суперечливих моментів переговорів між сторонами стала риболовна промисловість. Торговельна угода передбачає п’ять з половиною років перехідного періоду, протягом якого риболовні човни ЄС матимуть гарантований доступ до вод Великої Британії. Квоти ЄС у водах Британії зменшаться порівняно з нинішнім рівнем, хоча блок збереже значні права на риболовлю.

В даний час судна ЄС отримують сукупну суму прибутків близько 650 мільйонів євро на рік від доступу до вод Британії, але це, як очікується, скоротиться, можливо, на цілих 25%, що може призвести до збільшення кількості британських човнів. Для Великої Британії угода має закріпити принцип, згідно з яким країна отримує суверенітет над своїми водами.

Лондонський фінансовий ринок вийде з єдиного ринку фінансових послуг ЄС наприкінці перехідного періоду Brexit 31 грудня. Обидві сторони заявили, що нові механізми доступу до ринків для компаній з фінансових послуг Великої Британії та ЄС повинні базуватися на односторонніх рішеннях самої країни та блоку.

Як зміниться питання міграції між Британією та ЄС? Поточні британські та європейські емігранти захищають свої права укладеною з блоком угодою про Brexit у 2019 році, однак великі зміни до міграційних домовленостей набирають чинності з 1 січня.

Британці більше не матимуть переваг європейської свободи пересування: права їхати до будь-якої держави-члена ЄС, працювати і жити там на тій самій основі, що й громадяни цієї країни.

Натомість британці будуть покладатися на програму безвізу для поїздок до ЄС на короткий термін та на національні правила держав-членів щодо права на працю. Британський уряд визначив припинення вільного пересування для громадян ЄС однією з переваг Brexit, що дозволяє країні розробити нову імміграційну систему.

Угода також передбачає співробітництво в галузі безпеки. ЄС та Велика Британія намагаються підкреслити важливість продовження співпраці у боротьбі з тероризмом та організованою злочинністю, хоча переговори в цій галузі ускладнювалися намаганням Великої Британії уникнути юрисдикції суду ЄС.

Але напередодні прориву в переговорах, що вивів обидві сторони на межі оголошення про угоду, головний переговорник від ЄС Мішель Барньє підтвердив, що Британія та Європейський союз знайшли способи підтримувати "тісне співробітництво" у вирішальних питаннях, включаючи роботу агенцій з боротьби зі злочинністю.

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі