Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв відхилив пропозицію провести міжнародне розслідування щодо масових протестів у Казахстані, внаслідок яких, загинуло не менше 225 людей, інформує DW.
Європейський парламент та міжнародні правозахисні організації виступили з вимогами провести незалежне розслідування масових протестів.
У резолюції Європарламенту, ухваленій 20 січня, рішуче засуджувалися "масові акти насильства, що послідували за мирними протестами", і "підбурювальна риторика президента Токаєва", який оголосив усіх протестувальників, у тому числі й мирних, - "терористами".
За словами Токаєва, ця резолюція рекомендаційна та не має обов'язкового характеру. Глава держави назвав її "необ'єктивною та передчасною".
У створенні резолюції Токаєв звинуватив "лобістів", які працюють "на замовлення людей, які колись покинули Казахстан", а власний наказ стріляти по протестувальниках на раження Токаєв виправдав "інтересами держави та безпеки громадян".
Протести в Казахстані розпочалися 2 січня, люди вийшли з вимогою знизити ціни на газ, що виросли майже вдвічі. 4 січня протести охопили всю країну, а вимоги протестуючих розширилися до політичних: боротьба з корупцією, підвищення рівня життя, уникнення влади клану Назарбаєва, повне перезавантаження влади.
Токаєв дорого заплатив за відновлення контролю над країною. Звісно, він зміцнив свою особисту владу, придушивши протести і знявши з посад ряд політиків, які входили до оточення першого президента Нурсултана Назарбаєва. Однак, закликавши на допомогу «миротворців ОДКБ» і продемонструвавши свою залежність від іноземної підтримки, Токаєв посилив вплив Росії в Казахстані. Про наслідки січневих протестів читайте у статті Володимира Кравченка «Путін узяв під контроль нову країну: ціна може бути високою».