Тільки переговори можуть забезпечити мир між Ізраїлем та Палестиною — The Economist 

Поділитися
Тільки переговори можуть забезпечити мир між Ізраїлем та Палестиною — The Economist  © Ibraheem Abu Mustafa/Reuters
«Управління» конфліктом не буде вдалим рішенням.

Нинішнє загострення конфлікту між Ізраїлем та Палестиною було цілком очікуваним, хоча решта світу, ймовірно, не хотіла цього визнавати. Ізраїльтяни та палестинці знову вивели один одного на межу війни, пише журнал The Economist.

Ракети горять у небі над Святою Землею. Палестинські бойовики випустили сотні ракет на Єрусалим, Тель-Авів та південь Ізраїлю. Сектор Гази, палестинська територія, якою керує угруповання ХАМАС, також постраждала від ізраїльських авіаційних ударів. Десятки людей загинули в найстрашніших боях за останні роки.

Недавнє загострення кризи, як і загальний конфлікт між ізраїльтянами та палестинцями, лежить в основі Єрусалиму. У квітні, на початку священного для мусульман місяця Рамадану, керівник поліції Ізраїлю відгородив площу навколо Дамаських воріт, одного зі старовинних входів до Старого міста Єрусалиму та популярного місця збору палестинців.

Цей крок, зроблений з «міркувань безпеки», призвів до сутичок між палестинцями та ізраїльською поліцією. Постраждали сотні людей, а потім вже почали літати ракети.

Насильство у будь-якому випадку є контрпродуктивним. Перетворення міст Ізраїлю в «пекло», як погрожує ХАМАС, не допоможе палестинцям, що страждають у секторі Гази, насправді ж, це матиме зворотні наслідки.

Кожна ракета, яку випускає ХАМАС, дозволяє Ізраїлю стверджувати, що «немає надії на мир» і посилювати облогу сектора Гази. Але Ізраїль також повинен переглянути свою стратегію. Лідери країни розглядають конфлікт як щось, чим слід керувати, а не вирішувати.

Тим часом несправедливе ставлення до палестинців лише накопичує проблеми. Сьогоднішня криза була передбачуваною - навіть якщо не можна було спрогнозувати іскру, яка запалила нинішнє загострення.

Єрусалим є фактично ключем проблеми. Ізраїль претендує на місто як на «вічну і неподільну столицю». Але мешканці міста розділені. Східна частина, хоча і захоплена Ізраїлем в 1967 році, все ще залишається значною мірою палестинською.

Угоди Осло 1993 року залишили статус міста врегульованим у постійній мирній угоді між Ізраїлем та палестинцями. Але Ізраїль побудував стіну, що відокремлює Єрусалим від палестинців. Країна прагне посилити контроль над усім містом, заповнивши його новими єврейськими будинками та витіснивши палестинців.

Палестинці складають 38% населення Єрусалиму, але більшість з них не є громадянами, а лише «жителями», їм надається доступ до медичного обслуговування та соціального забезпечення, але вони мають менше прав.

Ця диспропорція у законі лежить в основі справи у Верховному суді Ізраїлю, яка робить атмосферу ще більш напруженою. Суд переглядає рішення щодо виселення палестинських сімей із району Шейх Джарра у східному Єрусалимі.

Їхні будинки розташовані на землі, яка була власністю євреїв ще до того, як Йорданія окупувала східну частину Єрусалиму в 1948 році. Ізраїльське законодавство дозволяє спадкоємцям перших власників повернути майно у Східному Єрусалимі. Проте палестинці не можуть претендувати на свої колишні будинки в Західному Єрусалимі (або де-небудь ще в Ізраїлі). Тому, цілком закономірно, що палестинські жителі міста завжди готові протестувати.

Несправедливість відіграє велику роль у конфлікті. Палестинці на Західному березі, як і в Єрусалимі, спостерігали за тим, як Ізраїль конфіскує землю та будує поселення на окупованій території, що є незаконними діями згідно з міжнародним правом. Вони також повинні мати справу з ізраїльськими пунктами пропуску та дозвільним режимом, що неабияк ускладнює щоденне життя.

У секторі Гази понад 2 мільйони палестинців були відрізані від світу ізраїльськими та єгипетськими блокадами з 2007 року, коли ХАМАС захопив контроль. Територія страждає від нестачі електроенергії, вода з-під крана брудна. Відчай через такі умови життя призвів до спалахів насильства у 2018 та 2019 роках, а також живить нинішнє загострення конфлікту.

Але ізраїльські політики часто ігнорували конфлікт. Питання палестинців не було помітним на жодних із чотирьох виборів, які нещодавно провів Ізраїль. Більшість ізраїльтян почували себе спокійно з «антиреволюціонізмом» лідера країни Біньяміна Нетаньяху, який виявляв незначний інтерес до врегулювання ситуації з палестинцями. Тим часом його внутрішні конкуренти наближаються до своєї мети, яка передбачає позбавлення влади Нетаньяху. Але до недавньої ескалації насильства вони також мало говорили про те, як впоратись із конфліктом.

Палестинські лідери своїми діями дозволили Ізраїлю відмовитися від миру. ХАМАС, ймовірно, більше зацікавлений у стрільбі ракетами, ніж у поліпшенні життя для жителів сектору Гази. Головний суперник ХАМАСу – рух ФАТХ, на Західному березі також не надто переймається життям звичайних людей. Лідер руху Махмуд Аббас перебуває на 17-му році чотирирічного терміну президентства Палестини. Ймовірно, найбільше його турбує збереження власної влади. 29 квітня, звинувативши Ізраїль у перешкоді голосуванню у Східному Єрусалимі, він на невизначений термін відтермінував вибори.

Не маючи надії на краще майбутнє, велика кількість молодих палестинців підтримує протистояння з Ізраїлем. Це робить повторні спалахи смертельного насильства неминучими. Тільки переговори можуть принести стабільний мир. Західні та регіональні держави повинні наполягати на відновленні комунікації, ізраїльські та палестинські лідери мають сісти за стіл переговорів. Вирішити конфлікт буде ще важче, ніж керувати ним. Але комунікація - це єдиний вихід, резюмує видання.

З понеділка по Ізраїлю з території сектора Газа було випущено понад1 тисячі ракет після придушення ізраїльською поліцією заворушень на Храмовій горі.

Ізраїльське командування повідомило про початок масштабної операції проти бойовиків «ХАМАС» й «Ісламського джихаду» в секторі Газа, авіація завдала ударів по понад 500 цілям.

Угруповання «ХАМАС» закликала арабо-мусульманське населення Ізраїлю до загального повстання - «третьої інтифади».

Євросоюз засудив ракетну атаку на Ізраїль і закликав негайно припинити насильство на території Західного берега річки Йордан і в секторі Газа.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі