The Washington Post розповідає, що таке «тривожне передчуття понеділка» та як із ним боротися

Поділитися
The Washington Post розповідає, що таке «тривожне передчуття понеділка» та як із ним боротися © ballenta.ru
Багато людей відчувають надмірну тривогу перед початком робочого тижня і це руйнує їхні вихідні.

У неділю ввечері Лорен Тайнан дивиться мультфільми. Вона намагається уникнути «страшного передчуття понеділка»: тенденція постійно думати про майбутній робочий тиждень, що заважає відпочивати на вихідних. ЇЇ розум продумує все те, що потрібно виконати на роботі, викликаючи відчуття тривоги, пише The Washington Post.

Лорен Тайнан знаходить розраду в «спостереженні за тим, що є легким і ненав’язливим». Вона також постійно нагадує собі, що неділя – це все ще вихідний день.

Наталі Зіса переживає подібне відчуття, але вона працює за графіком з неділі по четвер, тому несподіване і тривожне передчуття початку нового робочого тижня охоплює її в суботні вечори.

Багато вільних днів вона проводить у гостях у сім'ї та друзів у Нью-Джерсі, тому повертатися до свого дому в Нью-Йорку, коли вона розуміє, що у всіх інших ще один вихідний день -  важко.

«По суботах, коли я прокидаюся, я все ще дуже радію вихідному дню, але під вечір наступає стільки тривоги», - каже жінка.

Замість того, щоб насолоджуватися кожною хвилиною вихідних, багато працівників кажуть, що їх охоплює тривога, страх або гіркий сум, оскільки їхні дорогоцінні вихідні так швидко минають. Це відчуття зазвичай підкрадається у неділю ввечері, і стає «вісцеральною реакцією на усвідомлення того, що вихідні закінчилися», сказала психолог Паллаві Єтур.

«Вихідні означають свободу чи легкість, яка опиняється під загрозою», - додає психолог.

Термін «передчуття понеділка» став часто використовуватися протягом останнього десятиліття, з’являючись на платформах соціальних мереж. В США навіть Білий дім прийняв цей термін.

«Немає передчуття понеділка, коли ти щодня працюєш для американського народу», - повідомляє офіційний урядовий акаунт, разом із фотографією президента Джо Байдена і віце-президента Камали Харріс.

Єтур припускає, що для багатьох тривожне передчуття понеділка загострилося під час пандемії, коли люди почали переробляти власний дім в офіс під час локдаунів.

«Я відчула це на собі, коли почала постійно почуватися більш виснаженою, а потім помітила, як часто про це говорять і мої пацієнти», - сказала Паллаві Єтур.  

Загострення тривоги може бути пов'язане з рутиною пандемії – сидіння в чотирьох стінах, день за днем, ніч за ніччю, і тим фактом, що для багатьох людей робочий тиждень перекинувся на особистий час.

«Коли ми ставимось до своїх вихідних як до власного вільного часу, з реальним чітким розмежуванням між роботою та особистим життям, це дійсно має свою ціну. В ідеалі ми мали б відчуття свободи та відпочинку після вихідних, але під час пандемії все перетворилося на замкнуте коло», - додає психолог.

Здебільшого «передчуття понеділка» є очікуваною реакцією на початок нового робочого тижня. Це також підкреслює бажання скоротити робочий тиждень. Багато людей виявляють, що їх тривога зникає після того, як вони пропрацюють день чи два, сказала клінічний психолог NYU Langone Health Джессіка Стерн.

Але якщо ця тривога не зникає? Це може означати більш серйозні проблеми, такі як емоційне вигорання, для прикладу. Таким людям потрібна перерва або навіть нова робота.

«Якщо ви відчуваєте однакові типи тривоги і страху неодноразово, тиждень за тижнем, саме тоді це стає шаблоном. Треба зупинитися і поглянути: що мені намагається сказати цей шаблон», - каже Стерн.

Для тих, хто спостерігає більш швидкоплинне, але все ще неприємне передчуття понеділка, є способи впоратися з цим. Експерти пропонують деякі методи.

Намагайтеся провести справді насичені вихідні

Єтур проводить тренінги для своїх клієнтів, щоб перевірити, які види діяльності допомагають їм відпочивати, а які  - непотрібні або змушують їх перенапружуватися.

«Тому що це те, що вас наздожене. Навіть якщо це схоже на: О, це вихідні, я збираюся вийти, я збираюся зустрітися з цими людьми, я піду в бар зараз, поки є вільний час - насправді це не завжди найкращий варіант для відпочинку», - сказала вона.

Проведіть відверту розмову з самим собою та відмовляйтеся від справ, які не вважаєте справді значущими. В іншому випадку, за словами психолога, вам доведеться мати справу з «образою на себе» через марнування часу, коли прийде вечір неділі, який буде викликати страх повернення на роботу.

Напишіть список справ на понеділок і цілий тиждень

Одним зі способів подолання очікуваної тривоги перед новим робочим тижнем є написання списків справ, сказала психолог Ванія Маніпод. Список планів можна писати приблизно на тиждень вперед. Виведення ідей та завдань з голови на папір зведе до мінімуму тривогу, яку ви відчуваєте з приводу нового робочого тижня, каже Маніпод.

Створіть недільний ритуал, який допомагає вам готуватися до тижня, що попереду.

«Результат виконання справ зі списку наприкінці тижня може дати вам відчуття контролю», - додає Стерн. Ваша рутина може включати прання, підбір одягу на наступні дні, відвідування продуктових магазинів.

«Це можливість для вас отримати контроль на тиждень. Таким чином, у понеділок вранці ви відчуваєте себе трохи спокійніше. Послухайте музику, випийте улюблену чашку кави або перегляньте розважальне телешоу, готуючись до наступного тижня», - сказала вона.

Маніпод додає, що структурування дня неділі, щоб він був схожим на понеділок, також може допомогти.

«Прокидайтеся у звичний час. Тоді, починайте день із продуктивної ноти, наприклад, виконавши фізичне тренування, зробивши прибирання чи готуючи сніданок», - сказала вона.

Починаючи неділю позитивно, і, виконуючи багато роботи, допоможе зруйнувати тривожне передчуття понеділка.

Спробуйте «заспокоїти» себе

Це може означати перегляд вашої улюбленої комедії, йогу або відеоігри протягом години, каже Стерн. Такі заходи допомагають вам перейти у спокійний стан душі перед робочим тижнем.

Не перевіряйте свою робочу електронну пошту, якщо ви не впевнені, що це допоможе вам почуватись підготовленими, і обов’язково спробуйте виспатися, бо це допомагає стримати тривогу.

Вигадайте для себе «винагороду» в понеділок вранці

Що може підняти вам настрій на початку робочого дня? Можливо, це лате з вашої улюбленої кав’ярні або навіть булочка з корицею. Хай там як, «забронюйте» приємні моменти на ранок понеділка.

«Очікування чогось з нетерпінням у понеділок може трохи пом'якшити відчуття страху перед новим робочим тижнем», - каже Стерн.

Заплануйте щось цікаве на середину тижня

Романтизуючи вихідні як розв’язку важкого робочого тижня, люди чинять великий тиск на ці два дні. Нагадайте собі: ви можете весело провести час і протягом робочого тижня.

Маніпод пропонує запланувати щось, що дозволить з нетерпінням чекати на середину тижня - можливо, перегляд фільму в улюбленому кінотеатрі, шопінг або зустріч з другом за кавою. Приємні плани в середу можуть оживити тиждень.

«Тоді ми відчуваємо, що робимо собі подарунок протягом тижня, адже не лише вихідні мають асоціюватися з відпочинком», - додає психолог.

Робота часто є невеселою справою. Якщо ми щиро намагаємось вирішити великі проблеми чи прагнемо отримати прибуток, жарти та сміх, як правило, здаються недоречними. Але трохи веселощів насправді можуть допомогти досягнути серйозних цілей, вважають Дженніфер Акер і Наомі Багдонас зі Стенфордського університету.

Дослідження показують, що лідери з почуттям гумору на 27% більш мотивуючі та продуктивні, ніж ті, хто не любить жартувати. Співробітники «веселих» керівників на 15% більше активні, а їх команди частіше вдало виконують творчі завдання, тому гумор може давати поліпшення результатів роботи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі