The Guardian: Загибелі двох людей в Польщі не достатньо, щоб НАТО завдав удар по Росії

Поділитися
The Guardian: Загибелі двох людей в Польщі не достатньо, щоб НАТО завдав удар по Росії © Getty Images
Редактор британського видання пояснює, як альянс, швидше за все, відреагує на падіння ракети на своїй території.

Якби було підтверджено, що ракета Росії вдарила по селу в Польщі у вівторок, вбивши двох людей, це був би перший випадок, коли російська зброя завдала б удар на території НАТО. СРСР і США змогли пройти через всю Холодну війну, уникнувши таких помилок. Тому що Вашингтон і Москва добре знали про ризики початку війни через випадковість чи прорахунок.

Про це пише редактор The Guardain з міжнародних подій Джуліан Боргер. Він зауважує, що Росія під керівництвом Владіміра Путіна не така передбачувана ядерна держава, яким був СРСР. Вона підвищує рівень небезпеки до рівня, який президент Джо Байден назвав найвищим з часів Карибської кризи. Вторгнення Путіна в Сирію призвело до того, що військові Туреччини збили російський винищувач на турецько-сирійському кордоні в листопаді 2015 року. Однак, цей інцидент вдалося залагодити. Редактор британського видання вважає, що і цього разу ракетний інцидент навряд чи призведе до прямої конфронтації між Росією і НАТО.

Уряд Польщі каже, що проводить розслідування з метою з’ясувати, чия ракета впала на території країни. А президент Анджей Дуда допустив застосування статті 4 угоди про НАТО, яка дозволяє країнам-учасницям скликати невідкладні збори Північноатлантичної ради для консультацій, «якщо будь-хто з них вважає, що їхня територіальна цілісність, політична незалежність чи безпека під загрозою». Вчора ввечері Дуда поспілкувався з президентами США і України, а також з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Варшава не згадувала про статтю 5, яка передбачає, що атака проти одного союзника буде розцінюватися як атака проти всіх. І цей механізм, швидше за все, був ви застосований в разі початку війни між НАТО і Росією.

Колишній посол США в НАТО Іво Дадлер пояснив, що одна країна-учасниця не може активувати статтю 5. Тому що «вона вимагає консенсусу всього НАТО». До статті зверталися лише один раз - після терактів 11 вересня 2001 року в США. Тоді союзники допомогли Вашингтону посилити радіолокаційне повітряне патрулювання над США. Крім того, їхні військово-морські сили почали активніше патрулювати в Середземному морі.

«Навіть якби з’ясувалося, що ракета, яка перетнула польський кордон, справді була російською, а не випущеною з української системи ППО, цього було б не достатньо для «збройної атаки», яку передбачає стаття 5», - пише Боргер з посиланням на директора Міжнародного інституту стратегічних досліджень з питань стратегії, технологій і контролю озброєнь Вільяма Алберка.

«Умисна збройна атака - це серйозно. А дві крилаті чи балістичні ракети, які були запущені не туди, - ні», - пояснив він.

До цих пір в НАТО зберігався консенсус, що російська ескалація призведе до посилення поставок зброї Україні. І це повинно служити фактором стримування проти безрозсудності Росії замість будь-якого прямого втручання НАТО. Боргер припускає, що, швидше за все, саме такою буде й реакція на падіння ракети в Польщі. Також в НАТО будуть обговорення, яке саме озброєння відправити Києву цього разу. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав союзників забезпечити українську армію винищувачами F-15 і F-16.

Після інциденту в Польщі відновилися заклики про закриття неба над заходом України. Зокрема, цього вимагають країни Балтії. Адвокати такого кроку наполягають: ризик, що це спровокує широкомасштабну війну, зараз значно менший, ніж на початку російського вторгнення. Адже тепер російські сили зосереджені на сході і півдні України. Однак, США і інші союзники в НАТО будуть чинити опір цій ідеї.

Втім, попри те, що інцидент, швидше за все, буде локалізований, це не означає, що ризик сутички НАТО з Росією через помилку не реальний.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі