The Guardian: Україна не почує чітких дат і не отримає алгоритм дій щодо членства в НАТО на саміті у Вільнюсі

Поділитися
The Guardian: Україна не почує чітких дат і не отримає алгоритм дій щодо членства в НАТО на саміті у Вільнюсі © Офіційний сайт НАТО
Зустріч у Вільнюсі, швидше за все, закінчиться обіцянками надати гарантії безпеки після закінчення війни і полегшити шлях до вступу в Альянс, але колись в майбутньому.

На саміті НАТО у Вільнюсі наступного місяця Україні не запропонують графік з конкретними датами, до яких вона може приєднатися до Альянсу. Натомість їй можуть запропонувати спрощену процедуру вступу, яку застосують тоді, коли союзники будуть готові зробити пропозицію про членство.

Така пропозиція відображає дедалі більший консенсус ключових партнерів по НАТО. І, як пише The Guardian, вона стане розчаруванням для президента України Володимира Зеленського. Країни НАТО також запропонують Києву повоєнні гарантії безпеки, але за межами самого Альянсу. Ймовірно вони будуть мати вигляд широких зобов’язань щодо захисту України від потенційних нападів Росії у майбутньому.

Очікується, що вони також продовжать надавати боєприпаси і допомагатимуть українським збройним силам ставати більш наближеними до стандартів НАТО. Але ці зобов'язання, швидше за все, будуть широко сформульовані і не міститимуть конкретних пропозицій щодо постачання зброї.

Країни, які беруть участь у переговорах, заявили, що це нормально, коли напередодні саміту члени НАТО все ще мають розбіжності. Однак вони допускають, що Україні можуть запропонувати вступ в НАТО без виконання Плану дій щодо членства (ПДЧ), що буде означати фактично автоматичне членство після отримання запрошення. І це може розглядатися як крок уперед порівняно з тим, що пропонували Києву раніше. Фінляндія і Швеція отримали пропозицію приєднатися до Альянсу без виконання ПДЧ.

Також цілком імовірно, що НАТО підвищить рівень своїх нинішніх політичних відносин з Україною. І замість поточної «Комісії Україна-НАТО» будуть проводитися зустрічі «Ради Україна-НАТО», що надасть Києву вищий статус на спільних засіданнях.

«Один з дипломатів визнав, що це підвищення навряд чи багато означатиме для пересічного українського солдата, який воює на фронті, але наполягав на тому, що воно має реальну цінність», - пише The Guardian, нагадуючи, що міністр закордонних справ Італії послався на пропозицію створення Ради Україна-НАТО під час переговорів з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном.

Усі сторони вже давно визнали, що Україна не може стати членом НАТО в розпал війни. Але Київ, якого підтримують країни Балтії і Польща, хотів би почути чітку дату або часові рамки для свого приєднання після завершення конфлікту.

Відсутність дати або чітких умов, які Україна повинна буде виконати для автоматичного отримання статусу члена НАТО, призведе до звинувачень з українському в тому, що Альянс лише повторює розмиту обіцянку Бухарестського саміті 2008 року. Тоді союзники заявили, що Україна і Грузія колись у майбутньому стануть членами НАТО.

«Необхідність збереження єдності НАТО в такий критичний час вважається першорядною, оскільки Владімір Путін, ймовірно, буде єдиним бенефіціаром напруженого саміту Альянсу, на якому різні сторони розійдуться в думках щодо майбутнього статусу України», - йдеться в статті.

Раніше заступник українського міністра оборони Володимир Гаврилов заявляв, що на саміті у Вільнюсі Україна отримає алгоритм вступу в НАТО. За його словами, існують ознаки того, що Київ отримає бажане в певному форматі.

Нещодавно посол США в НАТО Джуліанна Смітт заявила, що західні союзники навряд чи запросять Україну вступити до Альянсу під час війни, але все ще ведуть переговори щодо формулювань, які сигналізують про їхню довгострокову підтримку Києва. Вільнюський саміт пройде 11-12 липня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі