The Guardian: Росія може використати небажання НАТО надати Україні членство

Поділитися
The Guardian: Росія може використати небажання НАТО надати Україні членство © Getty Images
Поки лідери хвалили Ердогана за напів поступки, Зеленський на саміті у Вільнюсі був схожий на «бідного родича».

Володимиру Зеленському довелося зробити мужнє обличчя після того, як міністр оборони Великої Британії Бен Воллес звинуватив його у невдячності. Але саміт НАТО минулого тижня став розчаруванням для президента України і його країни у стані війни.

«Повторна нездатність НАТО запропонувати чіткий графік набуття Києвом повноправного членства буде сприйнята Кремлем як слабке хеджування ставок. Ймовірно, він використає це на майбутніх переговорах про припинення війни», - пише The Guardian в редакційній статті.

Безумовно, Україна отримала обіцянки довгострокової підтримки, більше зброї і допомоги від G7, а також проміжне рішення про створення Ради Україна-НАТО.

«Ми нікуди не зникнемо. Ви застрягли з нами», - пожартував президент США Джо Байден.

Але сміх Зеленського у відповідь здавався трохи вимушеним. Хоч яким би щирим не був американський президент, Байден не може бути впевненим у дотриманні своєї обіцянки. Через 18 місяців політика США під керівництвом менш прихильного наступника-республіканця може бути зовсім іншою.

«Натомість Зеленський, мов бідний родич, був змушений стати свідком оргії самопохвали лідерів НАТО. Очевидною причиною для цього стало рішення президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана зняти вето на членство в НАТО для Швеції, яка не страждає від бомбардувань Росії. НАТО заявляє, що вступ Стокгольма до клубу посилить безпеку всіх його членів. Ця думка має викликати в українців теплі відчуття всередині», - пише видання.

Вітаючи угоду зі Швецією як доказ «єдності» НАТО, Байден щедро хвалив Ердогана, відзначивши його «мужність, лідерство і дипломатичність». Оскільки напередодні Туреччина повернула додому українських військових, яких раніше взяла в полон Росія, а Ердоган обмінявся дружніми заявами з ЄС і Грецією, всі говорили про раптовий прозахідний поворот традиційно непохитного турецького лідера.

На жаль, лідери НАТО поспішили з похвалою. Через кілька годин після того, як Ердоган підтримав вступ Швеції, він попередив, що її приєднання до Альянсу повинен схвалити турецький парламент. А цей процес може затягнутися. Проте в парламенті домінують соратники Ердогана, тому будь-які затримки можуть відбутися лише за його вказівкою. З'ясувалося також, що Туреччина також отримає за зміну своєї позиції американські винищувачі F-16, ті самі, в яких відмовляють Україні і які гостро необхідні українській армії.

Радість НАТО також затьмарило запізніле усвідомлення, що поведінка Ердогана на саміті у Вільнюсі насправді не означає, що він відвернеться від Владіміра Путіна, з яким турецький лідер підтримує дружні стосунки з прагматичних міркувань. Туреччина відкинула західні санкції проти Москви і збільшила двосторонню торгівлю з початку війни. У першій половині цього року турецький експорт майже подвоївся і склав близько 4,9 мільярдів доларів.

Минулого тижня Ердоган заявив, що готовий допомогти Україні продовжити дію зернової угоди, а Туреччина і далі буде продавати Києву безпілотники. Водночас Росія залишається головним постачальником природного газу для Анкари. За повідомленнями, Путін відтермінував мільярдні платежі за газ перед травневими президентськими виборами, на яких переміг Ердоган. Цього року Туреччину відвідають близько 6 мільйонів росіян. Очікується, що серед них буде і сам Путін.

«Для Ердогана дуже важливо, що поверхневе поліпшення відносин із Заходом може допомогти йому відродити хвору, погано керовану економіку Туреччини. Проте, враховуючи його постійну подвійну гру з Росією, така додаткова торгівля не робить нічого для відчутного зміцнення євроатлантичної безпеки. Так само в декларації лідерів жорстко засуджується «незаконна агресивна війна» Путіна, але учасники саміту не запропонували жодних нових ідей щодо того, як її зупинити. Це розчаровує», - пише видання.

Найпотужніший військовий альянс світу може і повинен бути більш безпосередньо і рішуче залучений до захисту України від злочинних зазіхань Росії. З огляду на це, на думку британського видання, Вільнюський саміт провалився.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі