Новий звіт Міжурядової групи експертів зі зміни клімату показує, що світ може нагрітися на 1,5 ° C до початку 2030-х років, що означає набагато швидші темпи глобального потепління, ніж передбачалося раніше. Такий прогноз — особливо страшна новина для Тихого океану. Із підвищенням температури вище 1,5 ° C жителі Тихоокеанського регіону, ймовірно, відчуватимуть руйнівні наслідки зміни клімату особливо критично, пише The Guardian.
Ключовий висновок звіту Міжурядової групи експертів зі зміни клімату полягає в тому, що чим більше люди дізнаються про проблему, тим гірше все виглядає. Зараз планета майже на 1,3 ° C тепліша, ніж у доіндустріальні часи і наближається до порогу 1,5 ° C.
Потепління вже погіршило температурні перепади, такі як нагрівання моря, яке викликає відбілювання коралів та теплові хвилі на суші, з небезпечними наслідками для здоров'я людей. Висока температура та інші кліматичні екстремальні події ставатимуть більш інтенсивними і будуть з'являтися в більшій кількості регіонів з кожним кроком нагрівання планети.
Деякі з найгірших наслідків будуть відчуватися у Тихому океані. У західній частині Тихого океану рівень моря піднімався швидше, ніж будь-де у світі у період з 1993 по 2015 рік, і до 2050 року він продовжить зростати ще на 0,10-0,25 метра, незалежно від скорочення викидів парникових газів. До 2100 року жителі Тихоокеанського регіону відчують критичний вплив на узбережжі, якщо світ зараз не почне діяти.
Майбутнє підвищення рівня моря спричинить аномальні події з різними кліматичними факторами. Хоча, за прогнозами, Тихоокеанський регіон зіштовхнеться з меншою кількістю циклонів під час потепління, вони, ймовірно, стануть більш інтенсивними. Разом із підвищенням рівня моря це погіршить і без того смертельні шторми в таких країнах, як Фіджі та Вануату, для прикладу.
Крім того, незважаючи на прогнозоване збільшення кількості опадів із майбутніми змінами клімату в екваторіальній частині Тихого океану, багато місць, ймовірно, зіштовхнуться з дефіцитом питної води через проникнення солоної води з морів. За сценарієм підвищення рівня моря доступ до прісних підземних вод у деяких регіонах може зменшитися більш ніж наполовину через проникнення океанської води та посуху.
У звіті підтверджується, що неможливо зупинити глобальне потепління, якщо не зменшити рівень викидів парникових газів.
Якщо викиди парникових газів не почнуть істотно скорочуватися до 2050 року, цілком ймовірно, що протягом 21-го століття потепління перевищить 2 ° C. Щоб уникнути більш екстремальних кліматичних сценаріїв, детально викладених у звіті, потрібно серйозне скорочення викидів.
Зниження рівня глобального потепління передбачає видалення парникових газів з атмосфери, а також різке скорочення викидів. Зменшення викидів з 2020-х років і досягнення нульового рівня в 2050-х роках — найкращий сценарій для підтримки температури планети нижче 1,5 ° C.
На щастя, існує багато нових можливостей, які допоможуть скоротити викиди парникових газів. Це включає якнайшвидший перехід на відновлювану енергію, декарбонізацію транспорту, скорочення викидів від сільського господарства.
Висновки кліматичного звіту будуть головною темою обговорення на майбутній Конференції ООН зі зміни клімату у Глазго (COP26). Країни Тихого океану разом з іншими невеликими острівними державами, що розвиваються, будуть вести боротьбу за світ з температурою нижче 1,5 ° C, виступаючи за амбітне оновлення всіх національних кліматичних зобов'язань., адже від цього фактично залежить їхнє виживання, резюмує видання.
Згубний вплив діяльності людини на клімат - це вже «констатація факту», говориться в звіті Міжурядової групи експертів зі змін клімату. Згідно з ним, викиди парникових газів можуть привести до того, що Земля може подолати важливу температурну позначку вже протягом десятиліття.
Автори також зазначають, що «не можна виключати» підвищення рівня моря на два метри вже до кінця століття. Разом з тим, ще є надія на те, що зниження викидів парникових газів може допомогти стабілізувати підвищення температури.