Згубний вплив діяльності людини на клімат - це вже «констатація факту», говориться в звіті Міжурядової групи експертів зі змін клімату. Згідно з ним, викиди парникових газів можуть привести до того, що Земля може подолати важливу температурну позначку вже протягом десятиліття, повідомляє ВВС.
Автори також зазначають, що «не можна виключати» підвищення рівня моря на два метри вже до кінця століття. Разом з тим, ще є надія на те, що зниження викидів парникових газів може допомогти стабілізувати підвищення температури.
«Якщо ми об'єднаємо зусилля, ми зможемо запобігти кліматичній катастрофі. Але, як ясно випливає з сьогоднішнього звіту, немає часу для зволікання і немає місця для виправдань», - заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш.
Ед Хокінс, професор Університету Рідінга і один з авторів дослідження, заявив, що вчені не можуть висловитися ще більш ясно. «Це констатація факту, ми не можемо бути більш впевнені, недвозначно і безперечно, що людство впливає на нагрів планети», - додав він.
«Використовуючи спортивні терміни, можна сказати, що атмосфера зазнала впливу допінгу. Це означає, що ми частіше, ніж раніше, почали спостерігати крайності», - заявив генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Таалас.
За словами авторів дослідження, з 1970-х років температури поверхні підвищуються швидше, ніж в будь-який інший часовий проміжок в 50 років за останні 2000 років. Це потепління «вже вплинуло на багато погодних та кліматичних екстремальних подій у всіх регіонах планети». Це включає в себе і аномальну спеку, як в Греції і на Півночі Америки, так і паводки в Німеччині та Китаї.
Головні висновки звіту:
- Глобальна температура поверхні була на 1,09 градуса Цельсія вищою в 2011-2020 роках, ніж в 1850-1900.
- Останні п'ять років були найспекотнішими в історії спостережень з 1850 року.
- Швидкість підвищення рівня моря приблизно втричі вища, ніж в 1901-1971 роках.
- Діяльність людини «найбільш ймовірно» (90%) є основною рушійною силою глобального відступу льодовиків з 1990-х років і зменшення морського арктичного льоду.
- «Практично безперечно», що екстремально високі температури, включаючи хвилі спеки, стали більш частими з 1950-х років, а низькі - рідкісними.
Крім того, вчені заявили про те, що потепління вплинуло на багато систем підтримки. І ці зміни є незворотними, або ж на відновлення норми будуть потрібні століття і навіть тисячоліття. Океани продовжать нагріватися і стануть більш кислими, а льодовики продовжать своє танення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, що аномальна спека призвела до прискорення танення льодовиків Гренландії. Температури перевищують сезонні норми більш ніж на 10 градусів.