The Guardian: Як Путін знищив політичну спадщину Горбачова

Поділитися
The Guardian: Як Путін знищив політичну спадщину Горбачова © ilgazetesi.com.tr
"Останні дні СРСР під час політики гласності Горбачова були більш сприятливими для свободи, ніж сучасна Росія епохи Путіна". 

Міхаїл Горбачов прожив досить довго, щоб побачити, як все, чого він намагався досягти, розвалилося або “злетіло в повітря”. Ера розрядки та контролю над озброєннями між Вашингтоном і Москвою змінилася кривавою війною в Україні, в якій зброя натівських союзників Києва протиставляється російським силам із супутнім ризиком прямого зіткнення між ядерними наддержавами через випадковість або прорахуно, йдеться на сторінках The Guardian.

На той час, коли Горбачов пішов у відставку наприкінці 1991 року, натівсько-радянський кордон уже не був гарячою точкою.  НАТО відкликало зі східного флангу всі війська, крім кількох тисяч, і жахи холодної війни, здавалося, залишилися в історичних підручниках і музеях, пише оглядач видання Джуліан Боргер.

Після вторгнення в Україну 24 лютого НАТО спрямувало війська на схід, мобілізувавши 40 тисяч військових під своїм прямим командуванням, з планами привести 300 тисяч у стан підвищеної готовності.

Заклики Горбачова до мирних переговорів після 24 лютого

Горбачов, якому виповнився 91 рік і який уже мав слабке здоров’я, коли почалося вторгнення, у кілька днів після тотального наступу Росії виступив із заявою через свій фонд із закликом до «якнайшвидшого припинення бойових дій і негайного початку мирних переговорів»: «У світі немає нічого дорожчого за людські життя».

Журналіст, який залишався близьким до Горбачова, сказав у липні, що колишній радянський лідер був «засмучений» побаченим.

«Реформи Горбачова – політичні, а не економічні – були зруйновані», – заявив російському журналу Forbes журналіст Олексій Венедіктов, редактор радіостанції «Ехо Москви». 

У 2022 кількість ядерних боєголовок зросте вперше з часів Холодної війни

Горбачов був поборником контролю над озброєннями і навіть обговорював потенційну ліквідацію ядерної зброї з Рональдом Рейганом на саміті в Рейк’явіку в 1986 році. Зараз остання угода між США та Росією про обмеження ядерної зброї фактично не діє через призупинення Росією взаємних інспекцій. Обидві країни модернізують свої арсенали, і Путін погрожував використанням ядерної зброї. Цього року кількість ядерних боєголовок у всьому світі зросте вперше з часів Холодної війни.

Останні дні СРСР під час політики гласності Горбачова були більш сприятливими для свободи, ніж Росія Путіна, йдеться в статті. 

Горбачов сподівався докорінно змінити світогляд країни, яка ніколи не відчувала демократії, пройшовши шлях від романовської диктатури (часі царату) до більшовицької. Останні дні Радянського Союзу під час політики гласності Горбачова були більш сприятливими для свободи вираження поглядів, ніж сучасна Росія Путіна, де будь-який натяк на критику може призвести до тюремного ув’язнення.

Горбачов закрив ГУЛАГи, але тепер головний опонент Путіна Олексій Навальний, який вижив після отруєння, в черговий раз у колонії, його помістили в одиночну камеру втретє за місяць.

Горбачов дедалі обережніше висловлювався про Путіна. Публічно і хвалив його за консолідацію російської держави після хаосу часів Бориса Єльцина. Але ще в 2011 році він передбачав, що може статися.

«Мабуть, зрозуміло, що на початковому етапі він використовував певні авторитарні методи у своєму керівництві, але використання авторитарних методів як політики на майбутнє – це, на мою думку, неправильно. Я вважаю, що це помилка», — сказав він на публічному заході в США.

«Куди б ви не поїхали… ви бачите, що там, де у вас є лідери, які правлять 20 і більше років… єдине, що важливо в таких ситуаціях для цих лідерів і людей навколо них — це втримати владу, — сказав Горбачов. – Я вважаю, що це те, що зараз відбувається в нашій країні».

Раніше видання The Economist писало, що Путін почав «сталінізацію» Росії через поразки в Україні. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі