The Guardian: Чи може в Китаї статися переворот?

Поділитися
The Guardian: Чи може в Китаї статися переворот? © Pixabay
Експерти називають «маячнею» всі плітки про нестабільність в Пекіні, однак, вони також пояснили, з чим пов'язані такі спекуляції.

Чистки серед високопосадовців і безпідставні плітки про «військовий переворот» в Пекіні стали джерелом гарячих спекуляцій перед важливим з’їздом Компартії Китаю, який відбудеться наступного місяця. Очікується, що на цьому з’їзді Сі Цзіньпіна затвердять вже втретє лідером країни.

Про це пише The Guardian, нагадуючи про те, що колишній міністр юстиції КНР Фу Чженьхуа нещодавно був засуджений до довічного ув’язнення за звинуваченнями у корупції. Крім того у хабарництві звинуватили колишнього віце-міністра громадської безпеки Сунь Ліцзюня, а також ексначальників поліції Шанхаю, Чунцина і Шаньсі. Через кілька днів після того з’явилися плітки про те, що лідера Китаю Сі Цзіньпіна нібито «помістили під домашній арешт». Все це призвело до виникнення того, що аналітики назвали «тепличним середовищем» для таємничості і підозр. Фу Чженьхуа і начальників поліції звинуватили в тому, що вони належали до політичної кліки, пов’язаної з Сунь Лінцюнем, і були нелояльними до Сі Цзіньпіна.

Видання пише, що ці переслідування стали одним з найбільших випадків політичних чисток в Китаї за багато років. І події відбулися за лічені тижні до важливого з’їзду Компартії Китаю, на якому політична еліта призначає своїх представників на різні впливові посади. В неділю державні ЗМІ оголосили про фіналізацію списку делегатів Центрального комітету Компартии Китая, який склається з 2300 імен. Ім’я Сі Цзіньпіна в ньому згадане не було. Через це в соціальних мережах почали поширюватися плітки про те, що в Пекіні нібито відбувся «військовий переворот». Безпідставні твердження, які поширювалися разом з відео, на яких видно військову техніку, і інформацією про масові скасування авіарейсів, були спростовані. Але перш ніж це відбулося, вони потрапили в тренди Twitter.

В китайських соціальних мережах не було чітких згадок про «переворот». Але у Weibo з’явився хештег, пов’язаний з тим, що «аеропорти по всій країні скасовують рейси». І його переглянули понад 200 тисяч людей за вихідні. Дехто висміював плітки, вказуючи на відсутність будь-яких доказів, які б говорили про політичні потрясіння в Пекіні.

Експерт Школи державної політики Лі Куан Ю Дрю Томпсон сказав, що не можна вважати переворот в Китаї абсолютно неможливим. І сам Сі Цзіньпін в минулому демонстрував занепокоєння такою перспективою. Але плітки у вихідні, за його словами, здавалися більше схожими на «видавання бажаного за дійсне». Схоже, джерелом стали сторінки, пов’язані х рухом Фалуньгун, який, за словами Томпсона, «загалом не заслуговує довіри».

«Чутки про те, що Сі Цзіньпіна арештували, так поширювалися, тому що Китай переживає політично чутливий момент. А останні суди над давніми високопоставленими чиновниками створили тепличу атмосферу», - пояснив експерт.

Томпсон, який раніше працював у Держдепартаменті США, сказав The Guardian, що ЗМІ, пов’язані рухом Фалуньгун, часто перебільшують або виражено виступають проти Сі Цзіньпіна і Компартії Китаю.

«У цьому випадку теми, які вони висвітлювали і про які довго писали, раптом пробилися в мейнстрім», - пояснив експерт.

Аналітик і експерт з Китаю Білл Бішоп сказав, що одразу запідозрив, що плітки були «маячнею». Але  «таємничість» механізмів Компартії, на його думку, допомогла поширенню такої неправдивої інформації. Партійний з’їзд - закритий процес розподілу влади, під час якого про призначення на ключові посади не оголошують аж до останнього дня. Урядовий контроль над наративами і придушення незгодних голосів посилився впродовж останніх тижнів у зв’язку з наближенням з’їзду.

Сі Цзіньпіна не бачили в публічному просторі з вихідних тиждень тому, коли він брав участь в саміті ШОС в Узбекистані. Оглядачі підозрюють, що китайський лідер проходить карантин.

«Гадаю, той факт, що плітки так сильно поширилися і розглядалися як достатньо вірогідні, щоб їх аналізували, насправді відображає фундаментальний недолік китайського управління. Це насправді сторія про непрозорість і невизначеність китайського процесу передачі влади високого рівня. Якщо подивитися на історію, до 1949 року перехід влади між лідерами високого рівня був складним. Ху Цзіньтао був першим випадком успішного переходу влади без смертей і ув’язнень… Сі Цзіньпін створив абсолютно нову парадигму, в якій наступника не ідентифіковано. І це породжує питання про те, якою буде передача влади, якщо вона не запланована і неконтрольована», - сказав Томпсон.

Партійний з’їзд відбудеться 16 жовтня. Подія, яка проходить у Домі народних зборів, закрита для широкої публіки, але це найважливіша дата в п’ятирічному циклі Компартії Китаю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі