The Economist: Західні БМП зроблять піхоту України ще сильнішою, чи розблокує це шлях до постачання танків?

Поділитися
The Economist: Західні БМП зроблять піхоту України ще сильнішою, чи розблокує це шлях до постачання танків? © Википедия
Видання пише, що західні танки в руках України - це вже не щось немислиме, і краще, щоб українська армія отримала саме німецькі бойові машини.

Три тижні тому головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний озвучив список військової техніки, необхідної для того, щоб відбити новий наступ Росії.

«Я знаю, що можу перемогти цього ворога. Але мені потрібні ресурси. Мені потрібні 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць», - сказав він під час інтерв’ю для The Economist.

Його заклики, здається, почули в столицях Заходу. Певною мірою. США, Франція і Німеччина пообіцяли відправити українській армії БМП. Але західні танки Україні доведеться зачекати, - пише The Economist в новому випуску. Втім, обіцяна бронетехніка - це все одно крок в напрямку мети, який може сильно розширити українські бойові можливості. Поки немає точної інформації, які саме моделі БМП і в якій кількості будуть відправлені Україні. Америка обіцяє «десятки» Bradley в рамках нового пакету військової допомоги на три мільярди доларів, який також буде включати джипи HMMWV, велику кількість ракет і інших боєприпасів. Німеччина може відправити приблизно 40 БМП Marder. Франція - приблизно таку ж кількість AMX-10RC.

Видання зауважує, що координація оголошень і масштаби свідчать про серйозні зусилля Заходу, націлені зміцнити українські бронетанкові сили перед потенційним зимовим наступом. 

«Доволі незвично, що саме Франція, яку часто критикують за стриманість в передачі військової допомоги Україні, цього разу зробила перший крок», - пише The Economist.

Видання нагадує, що після розмови зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським, президент Франції Еммануель Макрон 4 січня оголосив про рішення передати «легкі танки». Через день після того під час розмови президент США Джо Байден і німецький канцлер Олаф Шольц домовилися відправити свої БМП Bradley і Marder відповідно. Не відомо, чи рішення Макрона якось підштовхнуло неохочого діяти Шольца, чи це зробили ретельно продумані зусилля для ослаблення німецьких побоювань. Багато хто в Берліні схиляється до другого. Американці чиновники натякали, що в певний момент троє лідерів планували зробити спільну заяву.

The Economist пояснює, що БМП стоять «посередині» між танками і БТР. Такі бойові машини дають екіпажу і піхотинцям захист броні, а також несуть серйозне озброєння. Вони можуть знищувати російські танки, особливо старі моделі. Така зброя повинна підвищити українські можливості маневрувати на полі бою. Західні аналітики вважають, що БМП допоможуть армії України прорвати російські лінії, продовживши успіхи, здобуті в Київській, Харківській і Херсонській областях.

Французькі AMX-10RC, американські Bradley і німецькі Marder різняться між собою. Французькі машини мають колісну базу і вони доволі швидкі, однак, мають відносно тонку броню. Bradley і Marder важчі і на гусеницях. Їх важче обслуговувати, але такі БМП більше підходять в умовах, коли земля ще не замерзла. Кожна з машин має вражаючу вогневу силу, яка здатна знищувати російську броню.

Marder приблизно на десять років старший, ніж французькі і американські БМП. Але він досі лишається «робочою конячкою» Бундесверу. У свою чергу, армія Франції останнім часом поступово виводила з експлуатації AMX-10RC. Хоча ця машина озброєна 105-міліметровою гарматою і була розроблена, щоб знищувати радянські танки в 1980-х роках. Саме тому її інколи називають «вбивцею танків». Калібр гармати Bradley менший і становить 25 міліметрів. Але вона все одно виявилася дуже ефективною у знищенні радянських танків Т-72 під час війни в Перській затоці в 1991 році. Оновлена версія Bradley оснащена тепловізором, що дає серйозну перевагу над російськими підрозділами, які уникають боїв вночі. А також системою контролю вогню, ідентичною до тієї, яка встановлена на танках M1A2 Abrams. БМП Bradley здатна стріляти боєприпасами з піддоном, які можуть знищити навіть найбільш сучасні російські танки на відстані до 2,5 кілометрів. Важливо і те, що американські машини, на відміну від французьких AMX-10RC, стабілізована, що дозволяє вести точний вогонь на ходу.

За словами неназваного американського військового, якщо Україна отримає достатню кількість БМП Bradley, «це може реально змінити правила гри, може навіть більше, ніж якби вони отримали танки Abrams».

«Це дасть українській механізованій піхоті набагато більшу вогневу силу, ніж у неї є зараз», - пояснив американський військовий.

Інший колишній американський офіцер сказав The Economist, що БМП краще використовувати в поєднанні з танками (а краще з західними танками), щоб максимізувати силу піхоти. Власне, Армія США планує навчити українські батальйони проводити такі операції об’єднаних сил. The Economist зауважує, що використання трьох різних моделей БМП з різними гарматами створить логістичний головний біль і проблеми у обслуговуванні цієї зброї. Більше того, українським військовим потрібно буде знайти спосіб, щоб змусити різні БМП ефективно підтримувати зв’язок між собою.

Не менш важливо і те, що передача БМП посилає сигнал про готовність Заходу допомагати Україні «стільки, скільки буде потрібно», на чому наголосили президент Байден і канцлер Шольц. Також рішення може означати, що Німеччина позбулася деяких своїх сумнівів щодо ескалації з Росією, навіть попри погрози і улесливі заяви Путіна на зразок оголошеного «різдвяного перемир’я».

«Велике питання полягає в тому, чи БМП відкриють шлях для поставок західних танків, які просить Україна. Навряд чи це щось немислиме. Східноєвропейські союзники вже передали оновлені радянські танки. За останні 10 місяців боїв, зіштовхнувшись з російськими звірствами і вражаючими українськими успіхами, Захід переступав табу в питанні озброєнь одне за одним», - пише The Economist, нагадуючи, що минулого літа США почали постачати Україні системи HIMARS, які сильно вплинули на хід війни. А минулого місяця Вашингтон оголосив про намір передати батарею Patriot.

The Economist пише, що в Європі дуже багато німецьких танків Leopard з дизельними двигунами, які легше обслуговувати і використовувати, ніж танки Abrams з турбінами. Але Берлін досі не дозволяє передавати Україні ці бойові машини, що викликало роздратування у багатьох партнерів Шольца по коаліції.

Експерт «Німецького інституту міжнародних справ і питань безпеки» Клавдія Майор пояснила, що СДПН відмовляється озброювати Київ через низку факторів. Серед них занепокоєність через мілітаризм, побоювання, що це ослабить німецьку армію, страх перед ескалацією з Росією, традиційне бажання підтримувати дружні відносини з Кремлем, а також відчуття провини за Другу світову війну, коли озброєні нацистські колони спустошили Росію. На думку Майор, передавши БМП, США забезпечать вирішальний фактор для розблокування танків Leopard. Попри те, що Німеччина любить говорити про своє лідерство о обороні Європи, «потрібно, щоб Білий дім відімкнув канцелярію».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі