Російська війна в Україні - це трагедія історичних масштабів. І Владімір Путін став втіленням дуже конкретних реакцій на ідеї демократії, а також на глобалізацію, зіткнення культур, здатність стримувати гнів. Він уособлює образи, пов’язані з етнонаціоналістичною міфологією. І війна в Україні - це наслідки токсичної суміші такого мислення з автократичним правлінням, у якому немає відповідальності й перевірок.
Про це в інтерв’ю для The Atlantic сказав 44-й президент США Барак Обама. Він зауважив, що реакція Європи на вторгнення Росії зараз його надихає. Тому що в 2014 році, коли російські війська окупували Крим і почали атакувати Донбас, «мені доводилося кричати й змушувати їх відповісти так, як належить західним демократіям». Обама також наголосив, що Путін завжди був жорстоким і готовим знищувати кожного, кого вважав загрозою для себе. При цьому, екс-президент США пригадав жорстокі війни в Чечні. Він вважає, що немає підстав очікувати, що Путін раптом почне поводитися раціонально. Обама також не вірить, що в Росії можуть спалахнути протести проти режиму чи з’явитися якийсь олігархічний опір.
Разом з тим, на думку Обами, багато речей в Україні зараз відбуваються зовсім не за планом російського автократа.
«Це і високий рівень опору, і реакція Володимира Зеленського на ситуацію. З того, що змінилося з 2014 року, - це, як на мене, те, що відчуття національної ідентичності продовжило зміцнюватися. І, за іронією, анексія Криму й частини території на сході допомогло українцям чітко зрозуміти, хто вони і за що вони виступають. Також я думаю, що Путін не очікував того, наскільки природа війни зміниться. Тепер всі бачать, що відбувається в реальному часі. Не скажу, що все це приведе нас до щасливого рішення, але потенційно не допустить максималістську перемогу Путіна. І в довгостроковій перспективі дозволить незалежній Україні існувати», - сказав Обама.
Він відмовився відповідати на питання, чи вважає перемогу України у війні можливою. За словами Обами, було б не правильно робити такі прогнози чи говорити, що українцям варто робити, а що ні, і на які компроміси можна погоджуватися чи ні. Але, озираючись на 2013-2014 роки, чи змінив би Обама щось у своїй реакції на окупацію Криму і частини Донбасу?
«Насправді ні, тому що обставини були інші. Населення в Криму, зокрема, і його ставлення до Росії було іншим. Саме тому повномасштабного вторгнення тоді не сталося. Схід був більш складним питанням. І ми дали досить жорстку відповідь, яка, як я вже говорив, вимагала серйозної роботи з європейцями. Та й сама Україна була інша. Варто пам’ятати, що фактично перед тим там при владі був автократ, прихильний до Путіна. І нам довелося втрутитись, щоб не допустити бійню на Майдані. У Верховній Раді ве ще були елементи, пов’язані зі старим режимом», - сказав Обама.
Він також додав, що його адміністрація старалася не дати Кремлю можливості виправдати ще більше вторгнення на територію України.
«І багато закликів тоді стосувалися озброєння України, що могло забезпечити таке виправдання. До того ж виникала проблема підготовки», - пояснив свою позицію Обама.
Він визнав, що в часи свого президентства сильно недооцінив вплив російської пропаганди й дезінформації, яку «перетворили на зброю».
«Ми бачили, що це відбувається. Але, гадаю, я недооцінив те, наскільки демократії включно з нашою були уразливими до дезінформації», - визнав екс-президент США.