Тейлор провів роки в боротьбі з корупцією в Україні — Washington Post

Поділитися
Тейлор провів роки в боротьбі з корупцією в Україні — Washington Post
Досвід зіткнення з "політичним батогом", на думку нинішніх і колишніх колег Тейлора, перетворили його з тихого дипломата в найбільш жорсткого критика політики адміністрації Трампа по Україні.

Свідчення тимчасово повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора перед комітетом Палати представників США, демократи назвали "найпотужнішим ударом по президенту", а республіканці цілком передбачувано повторювали фрази "нічого нового ми не почули". У Вашингтоні, всі стали говорити про Тейлора тільки після цих свідчень, але дипломат вже давно був вагомою фігурою для української політики, це пише Washington Post.

Тексти, електронні листи і телефонні розмови, про які він розповів конгресменам, дали найбільш детальну на сьогодні інформацію про вимоги, які президент Трамп поставив перед українським урядом.

Як зазначає газета, більшу частину 90-х років Тейлор присвятив тому, що повторював українським політикам про критичну важливість викорінення корупції та встановлення верховенства закону заради довгострокового процвітання. Він очолював американську програму допомоги розвитку для пострадянських країн. Але влітку 2019 року він і його колеги посилали інші сигнал Україні. Замість того, щоб заохочувати чиновників слідувати закону, дипломати США тиснули на Україну, підштовхуючи її до відкриття розслідувань, які могли б піти на користь президента Дональду Трампу під час виборів в 2020 році.

Зі слів Тейлора випливає, що в Україні – крім офіційної дипломатичної місії США – діяла і глибоко неформальна, але зодягнена усіма можливими повноваженнями місія особистих представників американського президента, досить успішно намагалися керувати українською державною машиною.

"Це була антитеза до великої частини його кар'єри. І, думаю, це його по-справжньому турбувало", - прокоментував колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, який знайомий з Тейлором вже 25 років. Досвід зіткнення з "політичним батогом", на думку нинішніх і колишніх колег Тейлора, перетворили його з тихого дипломата в найбільш жорсткого критика політики адміністрації Трампа по Україні.

Свідчення Тейлора суперечать показанням інших чиновників США, які заперечують, що знали про спроби президента США змусити Україну відкрити розслідування проти його політичного суперника Джо Байдена. Після свідчень дипломата Білий дім взявся висміювати "радикальних необраних ніким бюрократів", які приймають участь у "скоординованої брудної кампанії" проти президента. Це може означати, що адміністрація може ускладнити роботу дипломата, оскільки іноземні чиновники будуть сумніватися в його позиціях у Вашингтоні.

Джерело повідомило Washington Post, що Тейлор вже в середу повернувся до роботи у Києві. Того ж дня президент США у своєму Twitter написав, що посол в Україні "ніколи не підтримував Трампа" і висловив обурення, що його взагалі найняли на роботу.

Держдепартамент не опублікував жодних заяв на захист Тейлора. Також у відомстві не відповіли на питання журналістів, чи збереже Держсекретар Майк Помпео його на посаді, незважаючи на критику президента.

Тейлора призначили на роботу в Києві шість місяців тому і йому залишилося відпрацювати ще приблизно два. Близько десятка нинішніх і колишніх колег Тейлора розповіли Washington Post, що його нищівні показання гостро контрастують з його спокійним професійним поведінкою. Колишні колеги були особливо обурені спробою Білого дому виставити його "радикалом".
"Білл нічим не примітний", - сказав колишній чиновник Агентства міжнародного розвитку Джордж Інграм, який працював з Тейлором у Москві наприкінці 1990-х років.

"Так можна точно описати його особистість. Він прямолінійний, строгий, стійкий людина, яка буде суворо виконувати правила і умови", - додав він. Тейлор пішов у відставку з дипломатичної служби, але погодився на нинішню посаду в Києві чотири місяці тому на прохання Помпео після безцеремонного відкликання посла США в Україні Марі Йованович.

У своїх свідченнях Тейлор сказав, що його дружина "недвозначно" вмовляла його відмовитися від цієї роботи. Але він погодився на неї все одно після консультацій з одним з його наставників.

"Якщо твоя країна просить тебе зробити щось, то ти це робиш, якщо можеш бути ефективним", - процитував Тейлор неназваного наставника у своїй заяві перед показаннями на 15 сторінок.

За часів попередніх адміністрацій Вашингтон прив'язував допомогу США для України до її успіхам у боротьбі з корупцією. Але згідно зі сценарієм, який Тейлор докладно описав, майже 400 мільйонів доларів військової допомоги були заморожені, щоб змусити президента України виступити на CNN і оголосити про початок розслідування проти сина Байдена, який працював на українську енергетичну фірму.

"У певний момент я усвідомив, що один з ключових стовпів нашої стійкої підтримки України був під загрозою", - сказав Тейлор під час свідчень, описуючи момент, коли в липні під час захищеного відео дзвінка чиновник Білого дому сказав дипломатам в Україні, що військова допомога для армії країни заморожена.

Він додав, що зусилля дипломатів, які працювали в напрямку, заданому Трампом, "йшли в розріз з довгостроковою метою американської політики". Пайфер пояснив, що ситуація могла розсердити Тейлора. "Він у 1990-х роках говорив українцям, що їм потрібно побудувати сучасну, міцну економіку. І велика частина цієї роботи - це боротьба з корупцією", - сказав Пайфер.

Джон Гербст, який теж обіймав посаду посла США в Україні і багато років знайомий з Тейлором, сказав, що його нинішня заява, ймовірно, було стратегічним. "Його свідчення вибили землю з-під моїх ніг, тому що були дуже детальними. Я можу лише припустити, що він включив в них так багато, тому що хотів подбати, щоб політика рухалася далі в правильному напрямку", - прокоментував Гербст.

Худорлявий 72-річний Вільям Тейлор почав набувати досвід в Україні в 1992 році, коли працював координатором допомоги США для країн Східної Європи і пострадянського простору. У 2006 році президент Джордж Буш-молодший призначив його послом в Україні, яку вважали "важливою для безпеки США".

Тейлор схильний діяти активно, але залишатися поза увагою, що відбилося навіть на його любов до тенісу. Будучи послом в часи адміністрації Буша, він зіграв приватну партію з Віктором Януковичем, якого в 2014 році незадоволені українці скинули з посади президента. Джерела розповіли Washington Post, що тоді Тейлор переміг, але сказав близьким друзям тримати це в таємниці, щоб не принижувати українського політика. Колишній колега вказав на цей випадок як на ілюстрацію суті характеру дипломата: "Це був класичний Білл".

Нагадаємо, про початок процедури спікерка Палати представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.

17 жовтня, демократи заявили, що планують надати обвинувальний висновок про імпічмент Трампа до Дня Подяки.

Докладніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом і їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між стільцями" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі